sistem recirculare aer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Ian 12, 2009 11:59 am

Salut,

Vi s-a intimplat pina acum sa va scartaie sistemul de recirculare a aerului la actionare ? De fiecare data cand apas pe buton se aude un scartait. Mentionez ca inca nu am ajuns la prima revizie. Masina are vreo 9 luni. Ma gandeam ca poate ati patit si voi si ati rezolvat problema intr-un fel.

Multumesc.

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Joi Ian 22, 2009 2:18 am

mie imi scartie cureaua de accesorii dimienata cand e rece....tuturor le face asta.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Joi Ian 22, 2009 2:42 pm

Apasand butonul de recirculare actionezi niste palete de directionare a aerului care probabil freaca undeva. Roaga la revizie sa-ti curete pe acolo.

Avatar utilizator
erlo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 27, 2007 11:06 am

Mesaj de erlo » Vin Ian 30, 2009 4:12 pm

La mine nu se aude absolut nici un zgomot de la "sistemul de recirculare a aerului la actionare".

bunyqu, daca te referi cumva la cureaua alternatorului, te inseli. La mine, oricat de frig ar fi afara, nu se aude nici un scartait. (si, crede-ma, stiu foarte bine ce-i acela scartait de la cureaua alternatorului; in cazul Fiat-ului meu, doar eu am reusit sa reglez intinderea curelei in asa fel incat sa nu mai scartaie, cei de la Auto-Perugia nereusind niciodata acest lucru!) Daca, insa, in cazul Colt-ului este vorba despre vreo alta curea, de a carei existenta nu stiu eu, imi fac mea culpa Oricum, la mine nici la + 50 grade, nici la -20 grade Celsius nu se aude nici un scartait.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Sâm Mar 07, 2009 12:59 pm

Si mie a inceput sa-mi scartie ceva dimineata sub capota... Am coltanul din Iunie 2008, deci n-am nici un an. Zgomotul dispare dupa nici 5 minute dar e foarte deranjant pentru o masina noua si sincer ma pune pe ganduri...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Mar 07, 2009 1:07 pm

QUOTE (tiborg @ Mar 7 2009, 12:59 PM) Si mie a inceput sa-mi scartie ceva dimineata sub capota... Am coltanul din Iunie 2008, deci n-am nici un an. Zgomotul dispare dupa nici 5 minute dar e foarte deranjant pentru o masina noua si sincer ma pune pe ganduri...
E cureaua alternatorului 90%, trebuie intinsa si eventual curatata. Operatiunea se face in 2 minute si ar trebui sa fie facuta pe garantie.

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Sâm Mar 07, 2009 1:55 pm

e cureaua de alternator asa miau zis si aia de la mit......e boala a 80% din colturi. si stiu sigur ca aia e......pt ca ridic capota si exact acolo unde e ea pe stanga se aude. APROPO OFF TOPIC DIESELU ARE DISTRIBUTIE PE LANT?

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Joi Oct 28, 2010 5:38 pm

asa se zicea in alt post... colturile dupa 2004 sunt pe lant ( cred ca exceptie ctz-ul)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori