Încălzire electrică auxiliară Mitsubishi Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Încălzire electrică auxiliară Mitsubishi Colt

Mesaj de ATM » Joi Dec 12, 2019 2:04 pm

Buna,
Am un Colt 6, Z32A din 2005, benzina 1124 cmc.
Căutând diverse chilipiruri pentru ea pe la dezmembrări am dat de un preîncălzitor electric pentu aerul din habitaclu care nu e o improvizație ci un OEM pentru motoarele diesel de Colt:
Producător Denso
Cod Denso 20039,01
Cod Mitsubishi M013410-0193 (cam ciudat și cam lung codul dar asta scrie pe eticheta).
Foto ca exemplu in link-nu e reclama, doar ca are poze mai Ok
https://www.autoteile-markt.de/shop/art ... dac38b0940

Evident, e un radiator electric-are 1 kw, după ce am săpat- cu 2 conectori a câte 4 pini care se bagă undeva prin bord și ajuta sa dea rapid caldura cand motorul e rece iarna.
Din ce imi dau seama, toate cele ce am găsit pe la site-urile de dezmembrări provin de pe motorizări 1.5 di-d (logic, întrucât dieselul se încălzește mai greu). Nu știu dacă o fi venit din fabrica și pentru benzinare -pote or exista echipări pentru benzinarele din nord care sa aibă??)

Acum, eu nu am diesel ci benzina de 1.1. Însă se încălzește greu deși am schimbat termostatul, m-am asigurat ca e aerisit circuitul și caloriferul nu e înfundat, ca nu am garnituri rupte, etc etc. Odată motorul încălzit la 80 gr. C, am caldura Ok. Pur și simplu are traseul de apa prea lung și se încălzește greu, deși e in parametrii constructivi.

Și acum întrebarea: se poate monta radiatorul asta electric pe o benzinăra? Unde intra, in aeroterma? Ca m-am uitat la poze de aeroterma dar nu am văzut locaș. E in amonte, la cutia de
admisie, unde e motorasul de închis-deschis recirculare? Exista cablaj? Unde se mufeaza in bord? ( sa văd dacă îl am și eu sau nu). Încălzirea si oprirea sunt controlate de calculator in funcție de caldura de afara si temperatura motorului? A mai montat cineva așa ceva, știe despre ce vorbesc? Orice info va fi apreciat.

PS. Și pe Smart Forfour diesel exista montat radiatorul asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Încălzire electrică auxiliară Mitsubishi Colt

Mesaj de Alex44 » Joi Dec 12, 2019 4:50 pm

Aparent asta e. MF0134100193

Trebuie probabil si panoul de comanda clima de pe aceeasi masina, si poate vreun alt modul + releu de prin bord.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Re: Încălzire electrică auxiliară Mitsubishi Colt

Mesaj de ATM » Vin Dec 13, 2019 5:36 pm

După cod, panoul de comanda pare a fi identic pentru toate versiunile cu A/C. Despre vreun modul de comanda...nu știu, am văzut eu ceva care pare a o siguranța in aeroterma, dar cred ca e siguranta in trepte, iarăși comuna tuturor modelelor; cea care permite ventilatorului sa meargă in viteze 1-4.
Despre pozitionarea acestui radiator are cineva vreo informație?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori