Piese necesare schimbare motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Piese necesare schimbare motor

Mesaj de Alex.Iorga » Lun Sep 16, 2019 9:47 pm

Salutare tuturor ! Detin un Colt din 2006 cu un motor de 1.1 benzina. Imi place masina, insa uneori imi doresc un pic mai multi ponei (ea are 75...sprinteni si ei, dar obosesc de la 80 km/h). M-am gandit sa iau un motor, ideal ar fi un 1.5 benzina, insa nu m-ar deranja nici cel de 1.3 benzina. Ce piese credeti ca ar fi necesare pentru o astfel de operatiune? Din cate am discutat cu un tip care se ocupa cu dezmembrarea de Smart Forfour, el mi-a mentionat ca toate au aceeasi cutie de viteze si singurele piese ce ar trebui achizitionate ar fi motorul si calculatorul acestuia. Ar mai fi si altele de luat? Intreb toate aceste lucruri pentru ca ma bate gandul sa iau un motor un pic mai sprinten. Apropos daca intereseaza pe cineva, tipul cu Forfour are un 1.5 aspirat de 122 cp, varianta pusa doar pe Forfour :D

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Piese necesare schimbare motor

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 17, 2019 11:14 am

Cutia difera intre 1.1 si 1.3/1.5, cea de 1.1 are rapoarte mai scurte. Poate doar ca se potrivesc fizic, aka sunt compatibile dar nu identice.

Iti trebuie motor + injectoare, cutie, tampon motor, clapeta de acceleratie, galerii de admisie plus evacuare. Restul chestiilor probabil le poti refolosi de pe a ta.

Si apoi omologare rar.

Mult mai simplu/rapid/ieftin ar fi sa vinzi masina actuala si sa iei alta, cu motorul dorit (si poate si alte optionale extra).

Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Re: Piese necesare schimbare motor

Mesaj de Alex.Iorga » Mar Sep 17, 2019 5:19 pm

Multumesc pentru raspuns :) Ai dreptate cu ceea ce spui, ar fi mult mai rentabil sa o vand si sa iau una cu motorul pe care mi-l doresc. Am sa tin cont de acest sfat. Multumesc inca o data

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori