Ce parere aveti despre service-ul de la M Car

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Noi 14, 2008 1:27 pm

salut,
in ultima vreme am tot fost si eu pe la mcar expozitiei cu o problema la transmisie (aveam o bataie la plecarea de pe loc , dar care nu facea mereu si mai presus simteam uneori lipsa de putere la masina). a fost foarte greu pana am depistat de unde era problema(prima data au suspectat un etrier blocat, a doua oara o tabla la scutul termic). problema era ca nimeni nu auzea (sau nu vroia sa auda) bataia de care spuneam eu . de gura mea au verificat mai temeinic ambreiajul si l-au aerisit. problema partial a fost rezolvata, nu mai simt lipsa de putere dar bataia(cel putin dimineata) tot o am, ma rog bine ca ce era mai important s-a rezolvat. despre cum s-au purtat pot spune ca depinde la cine te nimeresti. la ultima vizita am ramas placut surprins de atitudinea oamenilor (vincentiu, ovidiu si un sef de la mecanici cred ca era , nu stiu cum il cheama.. care a fost cu mine in verificari) , si-au dat silinta sa imi rezolve problema si s-au purtat f frumos , dar mi-au spus ca daca cumva e ambreiaj/placa de presiune nu intra pe garantie pentru ca sunt consumabile(consumabile la numai 35.000 km? ..poate dupa 100.000).
la revizii ma duc in metalurgie unde a fost foarte bine pana acum(15.000 si 30.000).

numai bine

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 14, 2008 1:48 pm

...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Noi 14, 2008 1:57 pm

Ma bag si eu, motorul nu e cumva consumabil?
Inca o intrebare: un ambreiaj nu se poate praji datorita unui defect de fabricatie?
Discurile de frana sunt consumabile?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 14, 2008 2:50 pm

.........

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Noi 14, 2008 3:22 pm

Eu vad garantia in felul urmator. Producatorul imi spune, ca sa ma convinga sa ii cumpar masina, ca masina asta e cea mai tare. Si ca sa sustina asta ma asigura ca 3 ani sau 100mii km nu o sa am probleme cu ea. Nu mai mult, nu mai putin, nici macar 2 miliarde de km. Si mi se pare numai normal ca daca se strica ceva in perioada asta sa se repare pe garantie. Mi se pare normal ca si un ambreiaj sa nu se schimbe pe garantie doar in cazul in care se poate demonstra ca nu a fost folosit corespunzator.
Daca e sa o luam asa, este vreo piesa a masinii care nu e supusa deteriorarii in timp? Raspunsul e "NU". Dar mi se pare numai normal ca timp de 3 ani sau 100k km sa nu am alta grija decat motorina, ulei si lichid de spalat parbrizul.
COObra, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, chiar nu te acuz de nimic, doar ca tu fiind acolo ne poti da mai multe raspunsuri.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 14, 2008 3:47 pm

....

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Noi 14, 2008 4:00 pm

Ba nene ce ne mai kkm pe noi atata cu discutii din astea de... bazar ?
Ok, placute, discuri, ambreiaj si ce mai vreti voi...sunt consumabile!
Scrie la carte si nu se poate comenta!
Iti convine ? Cumperi! Nu-ti convine ? Nu cumperi ?
Sa vad eu un vanzator care explica in detaliu vr-unui potential client in ce consta garantia! )
In fine...eu sunt de acord cu politica de garantie!
Buun!

Dar..nemernicia, obraznicia, soriciul, jegul din spatele tejghelei consta tocmai in faptul ca din start se pleaca cu presupunerea ca un ambreiaj poate fi prajit intr-un km daca posesorul nu le are cu masinile, deci hai sa vedem daca le are....
Asta e prima afirmatie...asta se urmareste din start, solutia nr. 1, il cunoastem, nu il cunoastem, hai sa-i demonstram ca e prost.

Nu conteaza ca ai reclamat niste chestii de cand masina era noua, nu conteaza ca esti dus de nas o lunga perioada de timp cu tot felul de versiuni pentru ca in final sa ti se spuna adevarul...nu conteaza nimic.

Deci...de acord ca sunt tot felul de soferi care asa si pe dincolo...dar e prea mult subiectivism in tratarea situatiilor de defectiuni care pot avea printre cauze si soferul.

Coobra sau cine o mai fi pe aici...nu ne poate da alte raspunsuri decat alea pe care le stim si noi.
Raspunsurile....sunt aceleasi pe care le primesti la orice "ghiseu" in romania...dupa ce ai dat banu' evident!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 14, 2008 4:09 pm

....

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Noi 14, 2008 4:15 pm

Tocmai ca nu!

Sunt de acord cu cerintele, cu ce scrie in carte...dar nu sunt de acord cu interpretarea unor situatii din practica.
Practic ti se pune in fata o ipotezaaaaa si tu trebuie sa o demontezi...daca te pricepi si ai timp si rabdare.
Teoria suna bine, e corecta, dar nu acopera toata situatiile si lasa loc de interpretari in practica.
Pana la urma garantia si tratarea situatiilor...depinde foarte mult de bunul simt al baiatului de dupa tejghea.
Si cunosc si baieti cu bun simt.
Depinde pe mana cui apuci...ca la dentist! )

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Noi 16, 2008 6:15 pm

in lume, in geberal un om este nevinovat pana la proba contrarie.
de ce trebuie eu sa imi dovedesc nevinovatia ? nu e normal sa imi dovedeasca ei vinovatia? e normal ca dupa 50-60 de mii o componenta sa arate uzata, dar nu tot timpul este vina soferului.

numai bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori