COLT 1.1 GPL

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Sep 04, 2008 3:47 pm

M-am uitat pe site la italieni. Se pare ca marca Mitsubishi nu a prea prins in Italia.
Oferta e saracacioasa si preturile mi se par mari.
Dar am gasit si superoferta la colt . Motor 1.1 + instalatie gpl.
In romania cred ca ar fi tratat ca o gluma proasta. Inteleg ca 1.1 pleaca greu de la semafor si cand e pe benzina. Cum o fi sa mai aiba si GPL?

http://www.mitsubishi-auto.it/tecno/gplcolt.asp?mId=9

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Sep 05, 2008 12:03 pm

1.1 nu pleaca greu de la semafor. greutatea apare apoi cand pana si loganul 1.4 trece pe langa tine.ai sanse sa-l prinzi abia cand sari de 3000 ture. si ca sa fiu si ontopic, gpl-ul pe colt e o pierdere de vreme. masina nu are consum exagerat de benzina ca sa-i pui si alt tip de alimentare, ea doar consuma ca o nesimtita in blocajele bucurestiului.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Sâm Sep 06, 2008 4:35 am

La versiunea de pe site nu e vorba numai de economia care se face folosond GPL.In Italia aproape toate marcile au si versiuni GPL pentru ca e mai ieftin,este ecologic,si ai voie sa circuli peste tot in oras.Unele primarii,ca sa reduca poluarea,au facut ZTL (Zona Trafic Limitat) unde au voie sa intre numai masini EURO5,HIBRIDE,ELECTRICE,GPL,HYDROGEN si pe METAN.La intrarea in zonele astea sunt semne specifice de atentionare ca intri in ZTL si camere video care fac poze la fiecare masina.Daca nu te incadrezi in categoria mai sus mentionata iti trimit amenda acasa care e usturatoare.Daca intrii de N ori in ZTL intr-o zi primesti N amenzi.
Deci,convine GPL.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Feb 28, 2011 10:35 pm

data fiind evolutia preturilor la carburanti, am aruncat un ochi pe diverse site-uri si am vazut ca exista instalatie gpl secventiala (am inteles ca asta ar trebui) pt colt cu rezervor toroidal la ~3500 ron. Stie careva mai ieftin?

Avatar utilizator
Razvan.M
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:20 am

Mesaj de Razvan.M » Lun Mar 07, 2011 12:07 pm

Fiind posesor de Smart Forfour 1.1, adica fratele geaman, pot spune ca are un consum de invidiat. E adevarat ca nu stau in Bucuresti dar si cand am avut ocazia sa-l plimb cateva zile prin el nu am simtit ca imi ia mai mult. Personal, dupa mai bine de un an de facut consumuri am ajuns la 2 valori care intereseaza foarte mult. Consum extraurban 4.8 (2 pers si A/C) si intraurban 7.5 L/100km. Bineinteles ca variaza in sus si-n jos dar nu mai mult de +/- 0.5L. Iar consumurile astea sunt dementiale in conditiile in care in oras trebuie sa ii cresc putin turatiile ca sa ma strecor prin trafic si in afara nu merg pe autostrazi

Avatar utilizator
c_cata2000
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 25, 2012 12:44 pm

Mesaj de c_cata2000 » Lun Iun 25, 2012 1:00 pm

Am instalat acum cateva zile o instalatie GPL tip BRC pe Mitsubishi Colt 1.1 cu rezervor toroidal. Sunt foarte incantat de achizitie. In afara de spatiul ocupat in portbagaj (cam cat roata de rezerva) nu vad nici dezavantaj; masina merge la fel de bine, comuta singura pe GPL sau benzina. Nu merg cu masina f. mult dar la 15000km imi amortizez investitia (un an). Achizitia si instalarea am facut-o la o firma din Vernesti, langa Buzau (PRO GAZ SERVICE). Recomandarile de pe net au fost reale: o firma mica cu oameni profesionisti, amabili, harnici cum rar am vazut la noi. Ii felicit. Sper sa aiba succesul meritat si sa apara cat mai multe astfel de firme si in Romania. Voi incerca sa fac cateva poze si sa le postez.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 26, 2012 9:32 am

cat ai consum pe gaz cat pe benzina?
cat a costat instalatia+montaj?
cat costa gpl-ul?

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Mar Iun 26, 2012 8:04 pm

2,85/litru

Consuma cu 1-2 litri in plus

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Iun 28, 2012 8:18 am

si instalatia + montaj?

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Vin Iun 29, 2012 3:31 pm

QUOTE (c_cata2000 @ Jun 25 2012, 01:00 PM) Am instalat acum cateva zile o instalatie GPL tip BRC pe Mitsubishi Colt 1.1 cu rezervor toroidal. Sunt foarte incantat de achizitie. In afara de spatiul ocupat in portbagaj (cam cat roata de rezerva) nu vad nici dezavantaj; masina merge la fel de bine, comuta singura pe GPL sau benzina. Nu merg cu masina f. mult dar la 15000km imi amortizez investitia (un an). Achizitia si instalarea am facut-o la o firma din Vernesti, langa Buzau (PRO GAZ SERVICE). Recomandarile de pe net au fost reale: o firma mica cu oameni profesionisti, amabili, harnici cum rar am vazut la noi. Ii felicit. Sper sa aiba succesul meritat si sa apara cat mai multe astfel de firme si in Romania. Voi incerca sa fac cateva poze si sa le postez.



Salut, spune-mi te rog ce consum aveai inainte in oras 100% la un mers normal?
Acum pe gaz cat consuma ?
Costurile la 100 km sunt la jumatate ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori