Oglinzi Electrice

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Mesaj de Alex.Iorga » Vin Sep 28, 2018 7:22 pm

Buna seara tuturor ! Astazi am apucat sa demontez fata de la usa din dreapta si am constatat ca am o mufa cu vreo 5-6 cabluri agatata de usa. Mentionez ca pe masina am oglinzi cu reglaj manual iar eu tind sa cred ca acea mufa este pentru oglinda electrica. M-am uitat si sub volan si am vazut ca am o mufa si acolo conectata in plasticul unde ar veni butonul de reglaj. Asadar, daca fac rost de butonul de reglaj si o pereche de oglinzi electrice, pot sa le montez? A mai facut cineva operatiunea asta ? Aceeasi intrebare si pentru proiectoarele de ceata. A mea nu are asa ceva, dar sunt tare curios daca japonezii au tras firele si pentru proiectoare /huh.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":huh:" border="0" alt="huh.gif" />

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Sep 28, 2018 10:37 pm

Legat de proiectoare, sa nu te mire daca masina este preparata cu instalatia electrica.

La Lancerul meu Classic, masina desi nu avea proiectoare din fabrica, eu i-am pus proiectoarele, un releu si un alt buton in bord, pe aceasi mufa. Efectiv totul a fost Plug&Play.

Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Mesaj de Alex.Iorga » Sâm Sep 29, 2018 12:34 pm

Am sa caut firele pentru proiectoare sa vad daca sunt trase. M-a surprins placut faptul ca am gasit firele pentru oglinda.

Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Re: Oglinzi Electrice

Mesaj de Alex.Iorga » Sâm Oct 27, 2018 10:12 am

Salutare tuturor ! De la ultimul post am pus pe masina tot ce nu avea si anume oglinzi electrice si proiectoare. Operatiunile sunt foarte simple si am sa le descriu pe rand. Lucruri de care avem nevoie:
- buton pentru reglaj oglinzi electrice + buton proiectoare si stop ceata (vin impreuna de obicei)
- plastice negre din bara gaurite pentru proiector
- releu de 12V pentru panoul de siguranta

1. Oglinzile electrice:
- se demonteaza fata de usa. Este prinsa in 4 suruburi, unul la manerul de deschidere ascuns sub un plastic rotund negru, unul sub manerul usii de langa comenzile de deschidere al geamurilor si doua sunt la baza usii. Dupa aceea folositi un plastic dur plat pe care il introduceti intre fata usii (plasticul) si usa in sine si impingeti pana auziti "poc".
- scoatem fata de usa ridicand usor si tragand spre noi
- dupa demontare se va vedea mufa pentru oglinzi prinsa cu banda izolatoare de usa, fix unde este tweeter-ul
- scoatem oglinda veche, o punem pe cea electrica si gata
- ne asiguram ca avem siguranta in tabloul de sigurante

2. Proiectoare:
- montam releul in panoul de siguranta
- dam jos plasticul negru din fata barii. Punem o mana sus, o mana jos si strangem de el si tragem spre noi. Iese repede (vedeti in manual la sectiunea 8, unde schimbi becul proiectorului)
- mufele le gasim atasate de caroserie legate cu banda izolatoare
- montam proiectoarele
- punem plasticul negru inapoi, dar sa fie cel cu gaura pentru proiector

Cam asta e tot. Nu e nevoie de activare din ECU a proiectoarelor. Sper sa va fie de folos

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori