Amortizoare Colt Vi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Mar Aug 07, 2018 6:55 pm

Pe fata exista un rulment sarcina destul de firav, dar la mine inca era intreg. Insa, la nevoie, se gaseste de cumparat. Idem cu protectiile de praf.
Cat despre bieletele antiruliu, ale mele erau rupte amandoua, au surubul original cu diametrul destul de mic. Am pus niste bielete Reinweg, e drept ca nu par ele cele mai scumpe si de lux, in schimb se vede cu ochiul liber cum au surubul mai gros.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Aug 07, 2018 7:13 pm

Mda, vedem anul viitor la ITP cum stau amortizoarele fata. Oricum la drumurile din Timisoara ma astept sa nu mai tina mult. Si daca tot desfac schimb si rulmentii aia de sarcina.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Aug 12, 2018 1:09 pm

QUOTE (ATM @ Aug 7 2018, 06:55 PM) Pe fata exista un rulment sarcina destul de firav, dar la mine inca era intreg. Insa, la nevoie, se gaseste de cumparat. Idem cu protectiile de praf.

Cum se manifesta uzura la rulmentul ala? Cumva la trecerile peste denivelari se aude ca doua table care se freaca una de alta? Uneori la mine asa se aude cand e frig, pe stanga-fata. Vara nu se aude nimic.
Si nu stiu de ce, dar am impresia ca masina asta e cam firava pe partea de suspensii si articulatii. Eu am schimbat, bieletele antirului, amortizoarele spate, un cap de bara pe dreapta luna trecuta si mai nou, incep sa se aude ceva batai si pe partea stanga. Cand masina a fost in garantie s-au schimbat si flansele pe fata. 71000 de km pana acum. Hmmm!

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Lun Aug 13, 2018 10:46 am

Nu stiu cum se aude rulmentul uzat, am inteles ca ar batea la denivelari dar nu pot sa zic de la prima mana.
Bataile alea iarna or fi poate de la bucsile barii stabilizatoare? ma gandesc ca la ger cauciucul ala se intareste si contracta si incepe sa aiba joc?

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mie Aug 15, 2018 11:40 am

Habar nu am. Nimeni nu i-a dat de cap. Motiv pentru care las masina in pace.

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Lun Aug 27, 2018 11:13 pm

Imi dau si eu cu parerea. Acum circa 60000 km am pus pe fata amortizoare sachs, acum circa 12000 pe spate kayaba. Tot de vreo 12000 am inlocuit arcurile stock cu unele sport, ceea ce face condusul foarte troncanitor dar al naibii de precis in directie. Pana acum nu am avut probleme cu aceste amortizoare. Acum vreo 2 ani am avut si eu o oarecare pocnitrua prezenta la viraje. Am schimbat atunci bucse bara stabilizatoare si bielete antiruliu. Sunetul a disparut apoi. Trafic de Bucuresti-Popesti Leordeni cu iesire si pe alte drumuri mult mai proaste.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori