Discuri De Frana Supraincalzite

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
claudiunemes
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 18, 2010 9:55 am

Mesaj de claudiunemes » Lun Iul 02, 2018 11:22 pm

Revin cu noutati,

Am ramas la inlocuirea Pompei ABS. Pompa ABS parea sa fie cauza discurilor de frana supraincalzite, in urma verificarilor multiple ale intregului sistem de franare; am zis sa scriu la Bosch sa vad daca nu cumva pot diagnostica/repara pompa ABS. Mi-au raspuns sa fac un test ECU pentru ABS si ESP si sa le trimit datele pentru a evalua daca pompa ABS poate fi reparata sa nu si daca poate fi reparata sa poata evalua costurile reparatiei. Am mers la Mitsubishi si i-am rugat sa faca testul respectiv si daca pot sa-mi dea datele ca sa le trimit celor de la Bosch. Ei spun ca au facut toate testele posibile in privinta pompei ABS si ca nu au gasit nici o eroare. Din pacate nu au putut sa-mi de-a rezultatele (datele) testelor!?! In schimb au spus ca s-au mai uitat inca o data mecanicii la etriere si ca ar fi gasit ceva la mecanismul franei de mana (inglobat in etrier). Nu mi-au spus ce anume au gasit!?! dar mi-au sugerat sa inlocuiesc etrierele, furtunele si cablurile de frana de mana.

Din cauza preturilor extrem de mari ale Pompei ABS, noua de la 3.800LEI epiesa pana la 5.028LEI reprezentanta mitsubishi, second hand aproximativ 250EUR + transport aprox. 50EUR si a raritatii codului BOSCH 0265235097 (semn ca nu se prea strica) am decis eu personal sa schimb etrierele spate, discurile de frana spate, placutele de frana spate, furtunele frana spate (perfecte pe exterior!!!) si cablurile de frana, pe considerentul ca tot aveam de gand sa le schimb datorita supraincalzirilor extreme la care au fost supuse. Zis si facut. Cei de la epiesa m-au ajutat foarte mult in sensul ca am cumparat online de la ei toate piesele OEM, in general TRW cu holograme si toate semnele originalului. Piesele au venit de pe o zi pe alta la preturi mai mult decat rezonabile in comparatie cu cele de la reprezentante.

Astazi (02.07.2018) am fost programat la service la Subaru pentru inlocuirea pieselor. Au schimbat totul, mai putin cablurile de frana de mana, care chiar nu aveau de ce sa fie schimbate. Reveneau extrem de usor, nu erau ruginite, perfect protejate etc. Cand am scos masina de la service totul se misca extrem de usor si nu mai simteam senzatia aceea de "lipire de asfalt" in momentul in care se oprea masina. La scurt timp dupa ce am plecat din service am fost cautat de inginerul de service care, in loc sa arunce furtunele de frana vechi, le-a testat si a constatat ca desi aratau perfect pe exterior pe interior unul dintre ele era facut "franjuri", respectiv prelua presiunea dar nu mai refula, se comporta ca o supapa. Practic furtunul era obturat.

Alex44 - ..."Prima data fa un flush al instalatiei de franare (ar trebui activat si ESP prin diagnoza ca sa improspatezi si lichidul din pompa ABS) si schimba furtunele de frana. Multe colturi si forfour-uri au problema cu roata asta."...

Inginerul de service mi-a recomandat sa schimb si furtunele de frana pe fata si poate cu noroc, nu voi fi nevoit sa schimb si pompa ABS, asta din cauza mizeriilor provenite de pe furtunele corodate pe interior care este posibil sa fi ajuns si in pistonasele pompei ABS.

Deci se pare ca furtunele de frana au cauzat problemele supraincalzirii discurilor de frana. Sper sa fie doar asta, si sa nu trebuiasca sa schimb si pompa ABS. Cum scriam la inceputul acestui topic pana la urma am ajuns sa schimb aproape tot sistemul de franare.

Alex44 - voi incerca sa fac ceea ce ai spus dar din pacate in zona Cluj-ului, echipamentele care pot face asta sunt foarte rare. Am promisiuni de la o persoana privata care are un tester Bosch!!! si voi incerca sa "curat" sistemul de franare candva in august.

Promit ca voi reveni cu concluziile finale dupa o perioada de testare.
Va doresc o seara placuta tuturor,
Claudiu

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Iul 28, 2018 9:15 pm

Ceva noutati? Tocmai mi s-a blocat etrierul stanga spate dupa ce l-am schimbat in Aprilie. /sad.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":(" border="0" alt="sad.gif" /> Cred ca am sa schimb conductele de frana, daca nu e praf etrierul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori