Scaunul Nu Mai Culisează

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Joi Dec 07, 2017 10:22 pm

Așadar în seara asta am văzut că nu mai culisează scaunul din dreapta, după ce ridic mânerul de pe spătar. Spătarul se rabatează, dar de culisat fata/spate... pauza. In schimb, dacă ridic de pârghia de sub șezut, culisează fara probleme. Ceva păreri?

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Dec 10, 2017 3:41 pm

A sarit cablul din locas. Problema frecventa daca lasi scaunul la maxim pe spate. Eu am rezolvat-o indoind un pic saiba de prindere pe locasul de agatare.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Dec 11, 2017 3:45 pm

Deci nu trebuie demontat scaunul? Habar nu am ce spui tu acolo, dar nu pare complicat. Daca merg la un service ok, sper sa ma rezolve
In fine, cred ca o voi lasa pe ianuarie. Acum am niste probleme mult mai importante de rezolvat si am si nevoie de masina. Si oricum a fost o luna grea si pentru "asta mica": s-a spart geamul, nu mai merge scaunul si sambata m-a si tamponat cineva. Astept sa pice un meteorit pe ea. Cred ca asta urmeaza.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Lun Dec 11, 2017 3:52 pm

Poti sa faci si tu operatiunea. Trebuie doar demontat capacul de plastic de pe lateralul scaunului spre exteriorul masinii. Ti-as face niste poze, dar sunt bolnav si nu vreau sa ies din casa zilele astea. Eventual cand te apuci de treaba da un semn si iti fac 3 poze sa vezi cum se desface.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Dec 11, 2017 7:00 pm

Multumesc mult. Oricum in ianuarie voi merge la service pentru geam si cred ca atunci o sa ma interesez si de scaun. Ma gandeam ca trebuie dat jos spatarul sau sezutul... sau ambele, desfacut pe-acolo si o sa ma coste destul de mult, gen 200-300 de lei.
Insanatosire grabnica!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori