Sunet Apasare Ambreiaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Aug 29, 2017 10:11 pm

Treaba sta cam asa. In seara asta, cand am ajuns acasa si avand geamul deschis, am auzit de la motor un zgomot gen frecare, atunci cand apasam ambreiajul. Zgomotul se aude si cu motorul oprit si doar in timpul cursei pedalei. Nu si cand e apasata. Nu am mai auzit acel sunet. Masina merge f bine, trage bine, nu sunt alte sunete ciudate, ambreiajul nu patineaza, pedala nu a devenit mai tare. Zgomotul nu se aude si la ridicarea pedalei. M-am gandit la uleiul din cutie. Dar nu stiu sigur. Masina are 58000 de km si rar merge in trafic infernal, gen "bara la bara"
M-am uitat in manual si am vazut ca ambreiajul e hidraulic. Nu stiu exact ce inseamna asta. Ma asteapta un drum de aprox 550 de km si sunt intr-o maaare dilema.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Aug 30, 2017 3:42 pm

E rulmentul de presiune de la ambreaj. La toate Colturile scoate un sunet. Nu e stricat nimic, treci mai departe.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mie Aug 30, 2017 9:58 pm

Pai nu se poate face nimic? E prima data cand aud asta... gen sa ignor. Cineva mi-a zis ca nu stiu ce furca de la ambreiaj ar fi cauza si ca se poate unge. Nu stiu exact ce, nu stiu exact cum, nu am curaj sa merg la service pentru ca sunt mari sanse sa ma puna sa schimb kitul de ambreiaj. Chiar daca nu ar fi cazul.
Al tau a facut la fel? L-ai schimbat?

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Joi Aug 31, 2017 10:36 am

Daca se aude ca un clantanit cand apesi pedala si cand o lasi... aia e ce iti zic eu. Poti sa-l schimbi, dar dupa un timp o sa iti faca la fel. A mea face de cand am luat-o asa.
Stiu pe cineva care l-a schimbat si a inceput sa-i faca iara asa. Probabil e un defect de design, dar nu are efecte negative asupra masini.

Nu stiu daca se poate unge sau ceva, dar cred ca nu se merita deranjul.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Joi Aug 31, 2017 3:55 pm

Pe aia cu unsul mi-a zis-o cineva de pe grupul de Facebook mitsu.ro. Cica a rezolvat asta punand pe cineva sa apese ambreiajul, in timp ce el dadea cu spray cu vaselina la furca de la cutia de viteze. Habar nu am unde e furca aia, cum a facut, poate se refera la parghiile care fac legatura dintre schimbator si cutie.
Intre timp am facut un drum de 250 de km si ambreiajul a mers impecabil. Doar ca sunetul a fost acolo.

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Lun Sep 04, 2017 1:00 pm

Asta e de genul "Asa trebuie sa faca". Si eu am zgomotul asta de peste 45K. Nu ma mai deranjeaza. "Asa face". Inca de cand era in garantie am obs asta. Mi s-a spus ca la service ca ei pot desface cutia, dar daca nu constata nimic, voi plati manopera. Asa ca am renuntat si bine am facut. Am 51k si "tot inainte..."

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Sep 04, 2017 2:14 pm

Cam asta e zgomotul:

https://www.youtube.com/watch?v=2CGF_NwrKbU

De cand am acel zgomot, am facut peste 600 de km. Nu se aude nimic cand motorul este rece. Iar ambreiajul merge impecabil. Ma "seaca" acel scartait. Dar daca nu se poate face nimic... nu se poate si gata.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Lun Sep 04, 2017 7:59 pm

Hmm la mine nu face asa. Nu scartaie se aude ca un clanc... O sa incerc sa inregistrez sa vezi. Probabil e tot ceva legat de ambleaj, nu are nici o treaba cu cutia de viteze.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Sep 05, 2017 9:02 am

La tine clancul ala se aude cand cupleaza. Imi amintesc ca asa se auzea la Beetle. Niciodata nu am avut probleme din cauza asta si nu mi s-a parut un sunet deranjant.
Cert e ca nu pare a fi rulmentul, ci un cuplaj intre pedala si cutie. Cred. Oricum m-am mai linistit. Am vazut multe cazuri pe youtube si nici unul nu avea legaturi cu (,) cutia de viteze.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Sep 05, 2017 8:24 pm

Da se aude cand cupleaza/decupleaza ambreajul. Chestia e ca acuma nu mai vrea sa faca Deaia ziceam ca nu e o problema. La tine se pare sa fie altceva, daca se aude ca in video de pe YouTube. Oricum sa ne ti la curent cu deznodamantul

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori