Cum Scot Manerele De La Geamurile De Pe Spate?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Aug 26, 2017 9:31 am

Salutare, am Coltul meu aceelasi de o mie de ani din 2006.
Pe fata am geamuri electrice. Sunt intr-o perioada de "marit" audio si pe spate m-am lovit de problema ca nu am putut da jos panoul.
A trebuit sa ma chinuiesc sa reusesc sa bag mana pe acolo ca sa am acces.
Poate sa-mi spuna si mie cineva va rog cum naiba scot manerele alea?
Nu au surub lateral, nu au clema.
Oare or fi bagate prin "bagare" si atat?
Ce sa fac oameni buni? Mi-e ca raman cu ele in mana!

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Sâm Aug 26, 2017 2:17 pm

Vezi ca nu e foarte complicat. Manerele care ridica geamu au o clema, daca la astea te referi. Eu am pus la un atelier folie pe spate si au dat jos geamul relativ usor desfacand tot panoul.

Avatar utilizator
vmarian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2014 8:40 pm

Mesaj de vmarian » Mar Aug 29, 2017 6:52 am

Nu stiu cum este la Colt, dar la alte masini manerele au o siguranta care le tine pe pozitie. Aceasta siguranta poate fi scoasa f usor cu o fasie de carpa pe care trebuie sa o strecori intre maner si panou si sa tragi de ea ca si cum ai sterge axul macaralei. Siguranta se agata de carpa si va fi trasa afara !

Avatar utilizator
vmarian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2014 8:40 pm

Mesaj de vmarian » Mar Aug 29, 2017 7:00 am

incerc sa urc niste poze cu un maner de opel ca sa iti faci o idee
[attachment=24213:Fotografii_0150.jpg]
[attachment=24214:Fotografii_0151.jpg]

Fişiere ataşate
Fotografii_0151.jpg
Fotografii_0151.jpg (116.91 KiB) Vizualizat de 6283 ori
Fotografii_0150.jpg
Fotografii_0150.jpg (146.41 KiB) Vizualizat de 6280 ori

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Aug 31, 2017 7:19 am

Dragi mei colegi de forum, eu va multumesc mult, dar sa stiti ca eu n-am Colt modelul mentionat de voi. A mea e 2006 si va asigur ca nu am nici un fel clama. Nu-s chiar asa venit cu pluta, am desfacut si detinut cateva masini la viata mea. Special m-am uitat dupa o clama. Ei bine nu exista! Eu am desfacut panoul si l-am rotit in sus in jos pana mi-am facut loc si am putut sa montez difuozarele. Apreciez mult ajutorul, fotografiile lui vmarian, dar sincer, la cat e de mare clema aia o vedeam din avion. O sa incerc cu o fasie de carpa dar s-o bag unde? Stiti cum e la mine? E axul, si manerul pare bagat prin presare, fortare, si e platic de colo pana dincolo frumos rotund.

Stiti cum intra axul unei surubelnite in maner? Ei fix asa se prezinta... Offff doamne.. Partea caraghioasa e ca am si manual de reparatie original de la Mitsubishi si nici acolo nu explica cum!

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Joi Aug 31, 2017 10:11 am

Salut. Deci, pe usa din spate situatia e similara celei din pozele puse de colegu mai sus. Coltu are in plus o saiba de plastic intre maner si fata usii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori