Piese Fara Cod Caseta Directie Colt 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
stefan cz3
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 24, 2017 8:37 am

Mesaj de stefan cz3 » Mie Mai 24, 2017 8:57 am

Buna ziua tuturor,

Detin un Colt din 2008 care are acum 140.000 de Km si in ultima perioada se auzea destul de tare sub masina in partea din fata tot felul de batai mai ales la trecerea prin denivelari, drum de tara etc.. In service la o diagnoza mi-au spus ca trebuie schimbate urmatoarele:
- bielete antiruliu
- bucse bara stabilizatoare
- amortizoare spate
- bielete caseta de directie
- capete de bara caseta de directie
Toate bune si frumoase dar pentru piesele care apartineau de caseta de directie nu sunt coduri de la producator deci se schimba caseta cu totul. Pentru ca nu imi permit sa platesc peste 1000 de euro o schimbare de caseta m-am apucat de cautat pe net piese si am comandat urmatoarele
- capete de bara caseta de directie DELPHI TA2645 (cod original producator MR977606) 2 bucati
- bieleta directie TRISCAN 8500 10222 (nu exista cod original producator) 2 bucati
Piesele fara cod le-am comandat la risc dar s-au potrivit foarte bine pe masina, din cate inteleg eu se potrivesc si pe Smart varianta in 4 portiere din aceasi perioada. Azi ma duc sa-mi refac unghiurile, masina se comporta foarte bine, nu mai bate nimic pe dedesubt zici ca e noua.
Am zis sa sharez si cu restul posesorilor de colt informatia asta ca eu unul nu am gasit nimic concret nicaieri indiferent cat de mult am cautat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 24, 2017 3:22 pm

Salutari si bine ai venit.

Felicitari pt iscusinta si multumim tare mult ca ai facut share cu noi, informatiile sunt extrem de valoroase.

Toate cele bune,
Alex

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Mie Mai 24, 2017 10:19 pm

Multumim de informatie.

Si la mine au fost niste trosnituri cand viram dreapta stanga sau mai luam gropi. S-a rezolvat prin schimbarea bucselor bara stabilizatoare, uzate. Totodata am schimbat si bieletele antiruliu, nu erau uzate dar fiind comandate le-am schimbat.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mai 25, 2017 2:18 am

Salutare, nu stiu cum e la Colturile astea noi, dar la Coltul meu 2006 1.5 DiD (adica ala Diesel de 95CP) nu poti sa iti iei separat bieletele, asadar daca capeti joc in bielete la articulatia dinspre caseta de directie, sanatate, trebuie schimbata cu totul! Deci e part number pe tot ansamblul. M-am interesat. Desi ai posibilitatea sa le desfiletezi, acele bielete nu au part number deci nu ai cum comanda. Cineva spunea ca ar merge nu stiu ce bielete de pe nu stiu ce Lancer mai vechi dar nimeni nu stie nimic. Asadar, sper sa nu ma lase.

Avatar utilizator
stefan cz3
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 24, 2017 8:37 am

Mesaj de stefan cz3 » Joi Mai 25, 2017 8:10 am

Pentru Smayaza, modelul meu din 2008 este la fel cu cel din 2006, nu vorbim aici de ultimul model (seria 7) care nu are display central ci de seria 6 care s-a fabricat intre 2004-2008 parca. Stiu ca piesele nu au cod de la producator de aceea am transmis eu exact ce am pus pe masina ca sa stie lumea ca sunt piese chiar daca producatorul nu o spune si ca se poate repara directia cu 255 lei piesele + manopera + 90 lei refacut unghiurile. Acum a mea merge parca e noua.

Avatar utilizator
moskba30
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 17, 2007 9:50 pm

Mesaj de moskba30 » Mie Aug 16, 2017 2:27 pm

Am aceeasi problema si am schimbat absolut tot la masina,bataile s-au mai diminuat dar tot acolo sunt. Am gasit si piesa, costa in jur de 60 de lei si cred ca le schimb si eu. Masina mea este cumparata in 2007, este cea cu jante pe 16" si faruri negre. Urati-mi bafta si va tin la curent. Domane Ajuta!

Avatar utilizator
moskba30
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 17, 2007 9:50 pm

Mesaj de moskba30 » Joi Aug 17, 2017 7:37 pm

Deci...doar ce am instalat bieletele, is perfecte si identice cu cele originale.Masina pare mai rigida si mai bine asezata, parca au disparut si troncanlile. Sper sa tina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori