Placute De Frana Lancer X

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
dan9612
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 11, 2016 4:10 pm

Mesaj de dan9612 » Mar Noi 29, 2016 11:37 pm

Salut baieti,

Am de 5 luni un Mitsubishi Lancer X, 2.0 DI-D, 2009, 162.xxx km. Trebuie sa schimb neaparat placutele de frana de pe spate asa ca am ales sa le schimb totodata si pe cele de pe fata. Nu stiu exact ce sa aleg. Oscilez intre Bosch (315 lei) si Japanparts (271 lei) ca si brand. Stiu ca poate vi se pare putin banala intrebarea... Intreb in sensul in care poate cineva sa imi dea un sfat cu privire la ce alegere sa fac, cat si daca cunoasteti un service unde le pot schimba.

Multumesc.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Noi 30, 2016 10:49 am

La placute de frana nu recomand Jamanparts. Am avut eu pe fata si sunt net inferioare fata de orice alte marci am folosit. Bosch nu am folosit si nu pot sa spun nimic despre.
Din propria experienta recomand: EBC (black stuff sau green stuff....am incercat si red stuff dar sunt mai brutale cu discurile in sensul ca este indicat sa ai discuri mai rezistente pentru ele),ATE, brembo, textar, ferodo. Momentan am pe spate EBC black stuff si pe fata Brembo P54030 si sunt multumit de ambele.

Cat despre service, avand in vedere ca nu este o operatiune complicata cred ca se pot schimba la orice service mai de doamne ajuta. Personal le schimb singur...la o bere. Asta in sustinerea afirmatiei ca nu este o operatiune complicata. Cauta un servive care sa fie cat mai la indemana. Iti pot recomanda un service dar este in Afumati, Ilfov (pe E85) dar cred ca este prea departe....

Toate cele bune

Avatar utilizator
dan9612
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 11, 2016 4:10 pm

Mesaj de dan9612 » Joi Dec 01, 2016 2:12 am

Multumesc frumos pentru raspuns. Voiam sa cumpar initial Japanparts, dar avand in vedere parerea ta am decis sa merg pe Brembo.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori