Durata De Viata Amortizoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
BadMike1989
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 22, 2015 10:26 pm

Mesaj de BadMike1989 » Sâm Iul 09, 2016 11:47 am

Hello,

Ieri am inceput sa aud un zgomot ciudat din spatele masinii cand treceam peste denivelari si am descoperit ca tubul de plastic de la amortizor dreapta spate(dust shield zice pe net) sa desprins si acum se aseaza peste cilindrul amortizorului.
Amortizoarele sunt bilstein si au 20k km.
Cat de import este acel scut de plastic?
Exista un fix pentru problema asta?
Cam ce durata medie de viata ar avea un set de amortizoare?
Fişiere ataşate
20160709_113637.jpg
20160709_113637.jpg (4.73 MiB) Vizualizat de 6818 ori

Avatar utilizator
TazMan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 03, 2016 2:08 pm
Contact:

Mesaj de TazMan » Lun Iul 11, 2016 8:12 pm

Ala nu are cum sa fie amortizor de 20 de mii de km, cel mai probabil 150 de mii.

Daca acel scut de plastic este cazut, de fiecare data cand o sa treci prin apa el o sa se uzeze mai repede. II mai dau cel mult 5000 de km si e praf.

Da, exista kit de protectie praf, exact asa ii spune si le gasesti pe diferite site-uri de piese auto.

Avatar utilizator
BadMike1989
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 22, 2015 10:26 pm

Mesaj de BadMike1989 » Mar Iul 19, 2016 9:55 am

Masina abia a facut 100k si amortizoarele au fost puse in august 2014, probabil de la umezeala arata asa.
L-am aranjat cu niste sarma de 1 saptamana. Se pare ca tine deocamdata. )

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mie Iul 20, 2016 5:12 pm

Se pleaca de la premisa ca amortizoarele au fost schimbate, nu si protectiile.
Protectiile respective de plastic vin la pachet cu bumperii interni http://www.autokarma.ro/set+protectie+a ... 11/10481/0
Din ce vad eu acolo, gulerul de fixare a ruginit si au cazut protectiile.
Daca bumperele interioare si protectiile exterioare nu sunt sparte si degradate, atunci nu are rost sa se cumpere altele...se curata sus langa caroserie, si se "mufeaza la loc".
Daca te uiti atent ele par ca intra pe o pozitie prin impingere in locas si apoi trebuie rotite ca adanciturile sa pice pe contra gulerului de fixare.

Legat de durata da viata a unui amortizor, discutia e lunga ...depinde mult de strazile pe care se merge cu masina, de calitatea lui...Bilstein zic eu ca sunt bune.
Eu le-am schimbat pentru ca masina facea sus jos de fund cand o luam la impins.
Daca strazile ar fi ca in Germania, amortizoarele tin mult si bine.

Multa bafta.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Aug 04, 2016 4:50 pm

Mie mi-au picat amortizoarele pe la 120-130 mii..si a inceput cu stanga spate. Protectiile culmea erau bune. Sunt importante protectiile pentru ca daca nu, praful depus pe acolo o sa actineze ca smirghelul. Consecintele le judeci singur.

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Dum Aug 28, 2016 8:13 pm

Salut.

Acu vreo saptamana am avut masina ridicata pe cric. Cu ocazia asta am observat ca dorelul ce mi-a schimbat anul trecut amortizoarele pe fata mi-a montat burdufurile vechi, rupte ca vai de ele (daca mi-ar fi zis problema luam fericit unele de atunci). Am observat insa ca si piesa alba a unuia dintre amortizoare era sparta in 2 bucati.
Ma gandesc sa schimb atat burdufurile cat si flansele amortizoarelor (se aude ocazional un pocnit la una din roti cand virez pe loc sau in mers, uneori si la denivelari). Piesa cea alba poate fi si ea schimbata? are vreun rol?[attachment=23534:amortizor_fata.JPG]
Fişiere ataşate
amortizor_fata.JPG
amortizor_fata.JPG (23.01 KiB) Vizualizat de 6767 ori

Avatar utilizator
CUK987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 11:48 pm

Mesaj de CUK987 » Mar Oct 25, 2016 12:04 am

Eu le-am schimbat pe cele spate la 130k km. Erau sachs pe origine asa ca am ales tot sachs.
Pe fata sunt inca bune.
Bafta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori