Schimb Distributie Lancer 2.0

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
TurbyJGP
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 11, 2016 5:39 pm

Mesaj de TurbyJGP » Mie Mai 11, 2016 6:03 pm

Salut, am un lancer 2.0 benzina ,masina a ajuns la 91000 km si as vrea sa o bag intr-o revizie generala la motor si m-ar interesa sa aflu ce ar trebui sa mai schimb pe langa distributie.ce ma sfatuiti !!!Va atasez un deviz de piese pe care le-am pus pe lista deocamdata (piesa -producator si pret)
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Joi Mai 12, 2016 11:15 am

Salut. In afara de producatorul pompei de apa de care nu am mai auzit pana acum (recomand Hepu sau Airtex) cred ca restul sunt ok. Pe langa ce ai tu in lista si clasicul schimb de ulei si filtre, iti spun ce as mai face eu: Verificare tren de rulare, schimba tot ce inseamna fluide la motor (inclusiv freon si ulei compresor AC). de asemenea parca sa tin minte ca are doua curele de accesorii, iar in lista ta, vad doar una, verifica sa fie ok. Curea de accesorii Dayco am pus si eu si e ok.

Avatar utilizator
TurbyJGP
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 11, 2016 5:39 pm

Mesaj de TurbyJGP » Joi Mai 12, 2016 12:44 pm

QUOTE (razvante @ May 12 2016, 11:15 AM) Salut. In afara de producatorul pompei de apa de care nu am mai auzit pana acum (recomand Hepu sau Airtex) cred ca restul sunt ok. Pe langa ce ai tu in lista si clasicul schimb de ulei si filtre, iti spun ce as mai face eu: Verificare tren de rulare, schimba tot ce inseamna fluide la motor (inclusiv freon si ulei compresor AC). de asemenea parca sa tin minte ca are doua curele de accesorii, iar in lista ta, vad doar una, verifica sa fie ok. Curea de accesorii Dayco am pus si eu si e ok.
Multumesc pentru raspuns in primul rand si al doilea rand ce ulei imi recomanzi ?

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Vin Mai 13, 2016 11:44 am

In primul rand, din punct de vedere al raportului calitate/pret pentru motor, iti recomand Motul X-cess 5w40 fara nicio ezitare, (cu mentiunea sa fie produs in Franta) si in al doilea rand Liqui Molly (doar ca marca) specificatii privind vascozitatea potrivita poti gasi pe net, dar banuiesc ca tot 5w40 e ok. Atentie la uleiul de cutie, daca vrei sa il schimbi si pe ala, e musai sa fie API GL4. In urma topicului dedicat de aici de pe forum, la sugestia colegului Testos, am ales Castrol 75w90 Api Gl4 de care sunt foarte multumit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori