Semnalizare Si Avarii La Un Colt Din 2006

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
MarianaS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:31 pm

Mesaj de MarianaS » Lun Aug 10, 2015 2:34 pm

Buna ziua,

Am o problema cu un Mitsubishi Colt din 2006 la luminile de semnalizare, avarii si incuiat/descuiat, care nu se mai aprind deloc iar semnalul sonor se aude mult mai rapid, de parca a fost dat pe fast forward. Restul luminilor (stop, frana, proiectoare ceata) functioneaza ok. Am incercat sa schimb sigurantele, dar nici in cartea tehnica, nici pe internet nu am gasit sigurantele pentru semnalizare iar cea pentru avarii nu era arsa.
A mai patit cineva asta? Aveti idee care ar putea fi problema?

Multumesc!

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Lun Aug 24, 2015 3:40 pm

Cred ca e vorba de un releu. Semnalizarile au un releu. Ala face tic-tac. Unde se afla nu stiu, dar arata ca o cutie mica si neagra
O fi prin zona sigurantelor.

Avatar utilizator
MarianaS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:31 pm

Mesaj de MarianaS » Lun Aug 24, 2015 4:16 pm

QUOTE (jules @ Aug 24 2015, 03:40 PM) Cred ca e vorba de un releu. Semnalizarile au un releu. Ala face tic-tac. Unde se afla nu stiu, dar arata ca o cutie mica si neagra
O fi prin zona sigurantelor.

Am fost la un electrician cu masina, a miscat ceva in spatele cutiei de sigurante si au inceput sa functioneze normal. Dar electricianul nu a stiut cum sa o repare, ne-a trimis la reprezentanta. Cei de la reprezentanta, de lene probabil, ne-au zis ca nu sunt siguri dar cred ca ar trebui schimbat computerul de bord, ceea ce mi s-a parut exagerat.
Am inteles ca in momentul in care se defecteaza releul, nu se mai afiseaza semnalizarea/avariile nici in bord.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mie Aug 26, 2015 6:29 pm

Unde la reprezentanta? Ca daca la un rahat de releu aia iti recomanda sa schimbi computeru de bord de parca ala ar fi 2 lei, clar isi merita o muie cinstita.
Si mai ales la un service de reprezentanta nu trebuie sa exista "nu stiu ce are", "nu imi dau seama de unde poate fi" etc.

Avatar utilizator
MarianaS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:31 pm

Mesaj de MarianaS » Mie Aug 26, 2015 11:55 pm

QUOTE (jules @ Aug 26 2015, 06:29 PM) Unde la reprezentanta? Ca daca la un rahat de releu aia iti recomanda sa schimbi computeru de bord de parca ala ar fi 2 lei, clar isi merita o muie cinstita.
Si mai ales la un service de reprezentanta nu trebuie sa exista "nu stiu ce are", "nu imi dau seama de unde poate fi" etc.

Langa Tiriac Auto Bucuresti, pe Expozitiei. Au tinut mai bine de jumatate de zi masina acolo, nu stiu exact ce i-au facut. Au zis ceva de niste testere dar nici nu m-a mai interesat cand am auzit ca ma pun sa schimb un sfert de masina pentru ceva minor.
Am vorbit cu cineva de la reprezentanta Mitsubishi Ploiesti si mi-a zis ca se stie de problema asta la Colt. Ei au avut 3 cazuri acolo, 2 s-au rezolvat in mai putin de o saptamana, iar unul in 3-6 luni.
Dar ca sa poata gasi repede contactul imperfect sau firul intrerupt, trebuie sa se reproduca problema in primul rand, sa se alinieze planetele si sa nu faca contact si sa-si revina in timp ce o testeaza.
Ceea ce este greu, pentru ca de vreo 2 saptamani nu s-a mai reprodus problema.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Aug 27, 2015 1:09 pm

Cel mai probabil e un contact imperfect sau oxidat dar trebuie cautat cu atentie si rezolvat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori