Detonatie...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Iul 20, 2015 4:41 pm

Salut,

De ceva vreme incoace am observat un zgomot la accelerare, sau in rampa. De obicei se intampla in treapta a 4-a sau a 5-a pe la 2000 RPM. Seamana foarte mult cu descrierea de aici:

http://www.aa1car.com/library/spark_knock.htm

"Consequently, you may hear a pinging or rattling sound (spark knock) when accelerating, driving up a hill, or when the engine is lugging under a heavy load."

Ei dau mai multe cauze in document. Posibil ca primele doua sa fie mai interesante, de asemenea si punctul 5 poate fi un suspect. Ceea ce vreau sa aflu este daca ati patit asa ceva si cum ati rezolvat problema? Nu as fi intrebat, dar ceea ce spune documentul este ingrijorator.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Gabi.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 21, 2015 9:31 am

Motoarele noastre (ca toate de altfel) sunt echipate cu un senzor de detonatie. Daca nu ai check engine aprins si erori legate de detonatie, nu-ti face griji pt asta. Daca ar fi asa rea, cred ca se topea ceva pana acum.

Mai degraba suna unul din scuturile termice, sau rasufla pe la imbinarea dintre colectorul galeriei de evacuare si catalizator.

Vara nu strica sa pui benzina cu CO mai mare, ajuta pe caldurile astea, dar motoarele se adapteaza, daca simt pre-detonatii (!!!) umbla imediat la avans pt a le elimina, evident ajustarea se face in detrimentul performantei/economiei.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mar Iul 21, 2015 7:06 pm

Salut Alex,

M-am uitat un pic in manual la senzorul ala de detonatie, dar nu spune prea multe despre el, decat cum sa-l scoti si cum sa-l montezi, eventual cum sa initializezi calculatorul cu MUT-III. Pina acum nu am avut nici un check engine. Am mai pus din cand in cand cate un adaptor OBD pentru Android si nu raporteaza nici o eroare.

Ma gandesc si la imbinarea de la galerie si catalizator, pentru ca acum vreo 4 ani, am schimbat servo directia pe garantie pentru ca troncanea ceva. Ei au spus ca aia este de vina asa ca au schimbat-o si de atunci imi tot sfaraie, fasaie ceva cand accelerez sau cand iau piciorul de pe pedala. Daca o tin la viteza constanta nu prea se aude. M-am tot tinut sa ma duc inapoi la ei dar nu am facut-o. Am inteles ca e o garnitura acolo care se poate schimba. Poate o sa schimb intr-o zi.

Am pus azi benzina EVO (care cica e minim 99) de la MOL. In primii doi ani am alimentat de la Petrom, insa dupa o vreme am observat ca relantiul varia destul de mult si m-am gandit ca benzina nu este de caliltate. Asa ca m-am hotarit sa alimentez de la MOL si de atunci relantiul este stabil.

Sa vedem cum se comporta cu noua benzina pe autostrada. Daca nu, mai incercam si celelalte puncte din document.

Multumesc.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Aug 03, 2015 7:42 pm

Salut Alex,

Ai avut dreptate. Benzina este de vina. Cu 99 nu se mai aude in rampa. Am fost la mare pe autostrada si se auzea mai des pe denivelarile din podisul Dobrogei, in zona Medgidia. De data asta nu s-a mai auzit nimic. N-as fi crezut ca benzina sa influenteze asa mult comportamentul motorului. Acum vine intrebarea, ce benzinarii vind benzina de 98 sau 99 ieftina?

Multumesc pentru sfat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 04, 2015 9:07 am

Lukoil sunt singurii care au oferta cu 98 la pret de 95.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mar Aug 04, 2015 11:26 pm

Salve!
Eu am folosit, pe timp de vara, benzina de la Rompetrol Efix 101 sau Efix Sport sau cum s-o mai numi. E cam scumpa dar mi e mi s-a parut ca trotineta mea merge bine cu ea. Si mai are o buba, arde repede.

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Mie Iun 08, 2016 10:40 pm

Salut,

Am remarcat de ceva vreme un parait ca de motoreta, la accelerare in viteza 1-2. Zgomotul se aude doar pret de cateva secunde cat accelerez si apoi dispare. Nu se intampla intotdeauna, dar destul de frecvent. Am incercat sa accelerez si pe loc dar nu se aude nimic. Ceva pareri?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori