Sfat Achizitie Mitsubishi Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iun 19, 2015 10:41 am

Nu poate fi de la menajat, dar poate fi de la garniturile ghidului de supapa (valve stem seals)...

Avatar utilizator
detrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 01, 2015 7:07 pm

Mesaj de detrei » Lun Iun 22, 2015 7:02 pm

stimati forumisti, apelez din nou, la ajutorul vostru.

ca sa nu ma mai doara capul o vreme, am decis sa investesc ceva mai mult si sa schimb urmatoarele la CZT'ul meu.

un amic a zis ca pot folosi discountul pe care-l are el la UNIX si pot lua ce vreau. am gasit si un service care-mi da garantie pe lucrare cu piesele mele.

deci va trebui sa-mi comand eu tot. iar aici, as avea nevoie de ajutorul vostru, deoarece am vazut ca sunt f. multi producatori care mie nu-mi spun mai nimic.

Bara fata (stg+dr) -> am vazut SIDEM, pret lista 378 RON(TVA inclus) - sunt OK? imi puteti recomanda altceva? mai ieftin? si bun?
Amortizoare(toate 4) -> am vazut MONROE, pret lista ~611 RON si SACHS, pret lista ~408/fata, 309/spate -> sunt OK SACHS? nu as arunca cu banii daca nu e necesar
Rulment roata spate dr. -> am vazut FAG la pret de lista 473 RON, sunt si mai ieftine. voi ce recomandati? ieftin si bun chiar toate-s SKF, de ce diferente atat de mari de pret intre ele?
Kit distributie -> este SKF 862 RON pret de lista si ceva producator JAKOPARTS 588 RON, dar nu e pe stoc. alte optiuni nu am vazut pe UNIX
Revizie(ulei, filtre, etc) -> aici m-ar interesa in principiu ce ulei bun recomandati.
Semering planetara dr. -> nu le-am gasit pe UNIX, probabil nu stiu unde sa caut
Bielete antiruliu fata -> nu le-am gasit pe UNIX, probabil nu stiu unde sa caut
Bucsi bara stab. fata -> nu le-am gasit pe UNIX, probabil nu stiu unde sa caut

@Alex44: i-am rugat si pe baietii de la service sa verifice si sa-mi spuna ce e. sper ca nimica grav.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iun 22, 2015 8:58 pm

Cu tot discountul prietenului nu cred ca ajungi la preturile de pe Epiesa. Nu stiu de ce unix au preturile alea de neam prost, problema lor.
Sa trecem la miezul problemei acum. O luam pe puncte.

1. Bratele fata nu vad de ce le-ai schimba cu totul daca nu ai avut accident cu masina sau laut gropi criminale de dimineata pana seara. Eu as face in felul urmator, in loc de luat brate complete SIDEM(fugi cat poti de firma asta ca e vai de ei) as echipa bratele mele cu bucse fata, spate si pivoti marca SWAG la aprox 500 lei.

2. Amortizoare. Orice altceva inafara de sachs

3. Rulment roata spate FAG 244 lei Unix 473? aproape dublu Bleah

4. Kit distributie SKF VKMA95663 699 lei

5. Filtre: Filtru ulei MANN-FILTER W811/80 16 lei
Filtru aer MANN-FILTER C2561 37 lei
Filtru habitaclu cu carbon activ MANN-FILTER CUK1830 52 lei
La ulei e alegerea fiecaruia, dar daca eu as fi avut motorul tau as fi ales genul asta de ulei
ULEI MOTOR MOBIL 1 PEAK LIFE 5W50 4L 187 lei . Un ulei fara norme idioate, bun pentru vara, canicula si in special turbina.

6. Simering planetara dr. Incearca la MItMotors Buc_Ploiesti Sper ca nu te-ai referit la burduf planetara, ca alea se gasesc.

7. Bielete antiruliu fata OE MITSUBISHI 4056A052 70 lei buc

8. Bucsi bara stab. fata OE MITSUBISHI MR539476 26 lei buc

Spor

Avatar utilizator
detrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 01, 2015 7:07 pm

Mesaj de detrei » Lun Iun 22, 2015 9:46 pm

de ce sunt diferente atat demari de pret? sigur sunt aceleasi produse?

ma uitam mai atent la amortizoare... se pare ca nici sachs, nici kyb, nici monroe nu sunt "sport". oare gasesc doar original? nici nu vreau sa ma gandesc cat ar costa... sfaturi pt CZT? sau nu e necesar sa fie sport? sincer nu m-ar deranja un + de comfort.

p.s.: sunt destul de atehnic, poate mai intreb si chestii care par stupide sau banale. sa nu fie cu suparare

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iun 22, 2015 11:33 pm

Eu vad asa pb amortizoarelor- kyb pe spate (am si eu, nici nu se compara cu jegurile alea de sachs din fabrica) iar pe fata as pune monroe pentru ca nu exista kyb. Cu aprox. 1000 lei rezolvi toate amortizoarele.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Iun 23, 2015 7:01 am

Apropo de ulei, eu foloseam numai MOTUL la a mea. Nu zic ca e mai bun, zic ca doar asta foloseam

Avatar utilizator
detrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 01, 2015 7:07 pm

Mesaj de detrei » Mie Iul 01, 2015 12:03 pm

ce parere aveti de amortizoarele Bilstein? sunt OK?

cele de pe fata nu le schimb inca, iar pe spate am primit pret de 290 RON / buc - Bilstein

sunt OK?


Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iul 01, 2015 12:27 pm

Eu am pus KYB, <200ron/buc, nu am avut probleme in peste 2 ani si aproape 40.000km. Amortizoarele originale sachs le-am schimbat dupa peste 150.000km, si ar fi tinut sigur pana la 200 dar am depasit sarcina maxima admisa de mai multe ori carand diverse. Daca nu era diferenta mare de pret la momentul achizitiei puneam tot sachs.

Da-ne un link catre amortizoarele bilstein, eu nu am dat de ele.

Avatar utilizator
detrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 01, 2015 7:07 pm

Mesaj de detrei » Mie Iul 01, 2015 12:51 pm

astea ar fi din cate am inteles: http://www.bilstein-shop.com/bilstein-m ... 25156.html

dar nu stiu unde le-a gasit mecanicul la 290 RON si de teapa nu e vorba, mi-e amic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori