Piesa Neidentificata La Bieleta De La Cutie.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Feb 06, 2015 6:37 am

Salutare, eu ma bag in curand sa schimb cutia de viteze. To make a long story short, eu mi-am rupt la vechea cutie locul de prindere al bieletei (14) pe cutie.
Problema e ca in manualul de reparatie mai vad o piesa, o tabla (13 - Engine Mounting Stay) pe care eu nu o mai am. Probabil am pierdut-o in momentul impactului. Pe de alta parte, nici loc unde sa se prinda acel surub mai mic nu am pe cutie, doar cel mare.
Sa fie acea "tablita" de la cutiile de benzina?
Eu v-am atasat fotografia pentru repere. Am cautat tot netul dupa niste fotografii de Mitsubishi Colt pe dedesubt. Aveti careva asa ceva? Nu reusesc sa o vad montata pe pozitie sa-mi dau seama ce facea ea.
Nu reusesc sa inteleg. E posibil acest desen sa se refere la toata gama Colt VI (fie ele benzina, fie ele diesel).
Stiu ca poate vi se pare o panarama de problema, dar va spun din practica ca locul ala e foarte solicitat, si orice improvizatie am facut (gen fiare in L) sa substitui nevoia de a cumpara toata cutia de viteze s-au soldat cu esecuri. E un punct foarte solicitat ala de acolo. Mi-a croit improvizatiile in 2, mi-a smuls prezoanele din cutie.. am patit multe.
E foarte important pentru mine sa stiu daca a existat acea piesa pentru ca nu vreau sa fac lucrare incompleta si sa ma trezesc ca-mi rupe ceva pe la cutia asta noua (se smulge eventual bieleta din cutie) ca chiar innebunesc. Ma asteapta lucrare mare, dau motorul afara, ocazie cu care dau si bujiile incandescente afara. In caz de se rupe vreuna sa dau chiulasa jos.
E de apreciat orice idee, orice ajutor. Daca aveti astfel de fotografii, idee despre tablita aia, ca aveti benzina, diesel.. mi-ar fi de ajutor.
E foarte sarac materiaul despre Colt pe internet si voi stiti. A naibii daca am gasit vreo poza facuta pe dedesubt la masina asta si am cautat bine..
Fişiere ataşate
800px_Digital_video_resolutions__VCD_to_4K_.svg.png
800px_Digital_video_resolutions__VCD_to_4K_.svg.png (114.87 KiB) Vizualizat de 4652 ori

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Feb 06, 2015 7:05 am

Am gasit-o da.. Este si la Z39A, varianta mea de masina. Pffff...
Sper sa o gasesc la reprezentanta ca fara ea, nu pot face treaba de calitate.
Bine..acum ma intreb unde se prindea surubul ala mic. Chiar nu am alta gaura unde sa-l bag.. dar probabil la cutia noua exista si am rupt o bucata mai mare decat m-am asteptat din ea.
Fişiere ataşate
pic.PNG
pic.PNG (189.8 KiB) Vizualizat de 4645 ori

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Feb 09, 2015 11:59 am

Gata baieti.. am cumparat cutia..
O sa ma apuc de treaba..
Arata bine..am gasit-o destul de greu.. Nu-s cele mai dese nici masini , nici cutii!
Fişiere ataşate
WP_20150207_002.jpg
WP_20150207_002.jpg (1.47 MiB) Vizualizat de 4654 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori