Colt 1.3 At Consum Usor Ridicat

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mar 18, 2015 10:52 am

Bujiile sunt comune pt 1.1, 1.3, 1.5. Eu asta am in 1.3-ul meu. Poti pune si bujii normale,dar nu tin asa mult ca cele irididium. Desi mi-am dorit, nu am simtit nici o diferenta in comportamentul masinii dupa schimb, dar nici nu era vreo problema cu cele vechi.

Ma bucur ca esti multumit Poti sa o cureti la revizia anuala, dureaza putin ai vazut.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mar Apr 07, 2015 12:56 pm

Un ultim update: am schimbat azi bujiile la MCar (190 lei total) plus schimbat rotile cu cele de vara.
Nu ma mai zgiltie la turatii scazute, deci era si de acolo o problema.
Per total sa vedem cum se comporta zilele astea.

Am o vaga idee ca trebuie sa umbam si la ambreiaj sa-l schimbam, dar asta ramine de vazut.

Avatar utilizator
ilmir_sb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 30, 2014 10:28 am

Mesaj de ilmir_sb » Lun Sep 07, 2015 1:39 pm

Oameni buni ....... asta e consumul la masina asta nu ai ce sa ii faci...... nu mai cautati solutii miraculoase, in 2006 am adus pt firma 8 bucati din olanda (in cartea tehnica scrie Colt Motion) acum sunt intr-o plaja de 450000-500000 si asta a fost consumul permanent adica intre 6.1 si 10 l la benzina cu consumul facut din plin in plin sau 7-11 la gpl in romania..... in exterior discutam de alte consumuri adica la benzina mai mari la gpl mai mici caci mergi pe autostrada si ii dai talpa dar pe gazul de dincolo e din alta poveste decit in romania

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Lun Sep 14, 2015 11:12 am

Mda, nu ai citit topicul si ai dat o parere usor aiurea.
E ok.
Ce spuneam eu e ca drumul casa-munca si retur consumul sta pe la 5.2-5.8%. Asta e consumul observat de-a lungul anilor, nu dau din gura aiurea.
Si la un moment dat consumul a crescut cu peste 1-2l la 100 km. Ceea ce inseamna ca ceva nu e in regula.
Dupa schimb bujii si curatat clapeta consumul a revenit la normalul cunoscut de-a lungul anilor.
Si consumul depinde si de talpa foarte mult. Dar nu asta era cauza acum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori