Bare Longitudinale Plafon

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Noi 18, 2014 1:31 pm

Azi dimineata mi-a sarit in ochi faptul ca barele mele longitudinale de pe plafon sunt cam iesite pe toata lungimea pe partea interioara a plafonului. Nu inteleg ce s-a intamplat... pare a fi acolo o solutie de lipit care s-a desfacut. Nu am mai vazut asa pana acum. Nu imi amintesc sa fi fost asa cand am cumparat-o. A mai patit cineva asa ceva? Se pot lipi sau trebuie inlocuite? Am sa revin cu niste poze.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Sâm Noi 22, 2014 1:22 pm

Am atasat si doua poze.
Partea interesanta este ca dupa ce m-am uitat si la masinile a doi colegi am vazut ca unul are acele bare perfecte si este si un fel de banda in prelungirea lor pe langa parbriz pana la baza lui. Si celalalt are la fel ca mine acele bare cumva desprinse si fara prelungire pe langa parbriz.
Nu vad logica in treaba asta. Cum de unele au acele prelungiri pe langa parbriz si altele nu si cum de la unele se desprind acele bare de pe plafon si la altele nu.

La voi cum sunt?



Fişiere ataşate
WP_20141122_004.jpg
WP_20141122_004.jpg (1020.26 KiB) Vizualizat de 7215 ori
WP_20141122_002.jpg
WP_20141122_002.jpg (1.2 MiB) Vizualizat de 7202 ori

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Lun Noi 24, 2014 4:19 pm

Si Outlander-ul are acele benzi de cauciuc pe tot plafonul masinii si se continua pe langa parbriz.
Am desfacut acel cauciuc cand am studiat fixarea barelor longitudinale.
Benzile de cauciuc nu sunt lipite ci se prind cu niste clipsuri gri, cam firave, din loc in loc, pe toata lungimea santului.
Cineva ti-a tras de cel pe care l-ai gasit desfacut.
Incearca sa-l fixezi la loc lovind usor cu podul palmei. Se va clipsa (daca nu s-au rupt clipsurile).

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Noi 25, 2014 2:51 pm

Nu stiu, pareau cam intepenite asa si mi-a fost cam teama sa trag sau sa apas pe ele ca poate le rup. Am sa incerc totusi cum mi-ai spus. Multumesc!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 73
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Noi 25, 2014 9:43 pm

Modelele de Colt care au fost la inceputul ciclului de productie au acele chedere/ornamente prelungite pana peste parbriz. Modele de pe la mijlocul ciclului de productie pana la sfarsit nu au acele ornamente peste parbriz.
Chestia e ca acele ornamente de la tine din poze sunt prinse cu niste clipsuri de plastic de diferite feluri, dupa cum as spus si myk007. Acele clipsuri sunt cam prost gandite si se desfac de la curentii de aer sau de la spalatoriile cu jet. Si ale mele s-au desprins odata pe partea dreapta si am cumparat altele pentru ca vreo 2 chiar s-au rupt si le-am inlocuit.
Operatiunea e destul de usor de facut si nu necesitata decat eventualul ajutor al unui amic si clipsurile cu pricina. Desfaci acele capete la ornamente atat in fata cat si in spate, tragi ornamentul spre spatele masini, pui clipusile in locasele lor, iar in ultima faza repeti operatiunea in sens invers si pui acele capetele la locul lor.

PS: Inceputul ciclului de productie e anul 2004, iar sfarsitul e 2012. Modelele produse pana in 2006 au acele ornamente pana la baza parbrizului. Cele din 2006 pana in prezent nu au acele ornamente asa lungi.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Joi Noi 27, 2014 2:37 pm

Am inteles. A mea e din 2008 si m-am gandit ca poate a avut un accident serios, a trebuit sa se inlocuiasca parbrizul si nu au mai fost puse si benzile de la parbriz.
Intrebare: de unde si la ce pret ai gasit ornamentele de pe plafon? Multumesc!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 73
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Joi Noi 27, 2014 6:27 pm

Eu am cumparat doar clemele. Acuma depinde care iti trebuie ca una dintre ele nu e numai in Japonia si dureaza mult pana vine. Ca pret sunt sume modice 3-4 lei clema. Cred ca am dat 10-12 lei pe toate. Dar eu le-am luat de la firma unde am lucrat pana acum 2 luni, firma care se ocupa cu distributia de piese auto. Nu stiu cat costa in comert... probabil un pic mai mult. Oricum le gasesti numai pe original.

Acele chedere nu se dau jos numai daca se vopseste plafonul, deci nu poate fi vorba de ceva accident serios, eventual niste zgarieturi... In rest dupa cum am spus la spalatorii sa ai grija... sa le zici la aia care dau cu jetu' sa nu insiste tare acolo pe margine la chedere ca intra apa sub ele si sar de la loc mai ales daca sunt si un pic coapte de soare.

Daca vrei iti dau o adresa de la o firma din Arad care aduce piese originale de Mitsubishi la preturi foarte bune, dar o sa platesti mai mult pe transport decat fac piesele... Eventual incearca la orice magazin de piese auto. Ar trebui sa iti poat aduce ei dupa seria de sasiu. Numai sa identifici care dintre ele iti trebuie exact pentru ca sunt vreo 3 feluri de clipsuri acolo sub cheder. Cel putin asa e la a mea, dar e din 2006

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Ian 19, 2015 7:49 pm

Cred ca avem acelasi tip de cleme... pana urma masinile noastre sunt din aceeasi generatie, facute in aceeasi fabrica pentru aceeasi piata.
Azi am fost la reprezentanta sa ma interesez de repararea masinii si am intrebat si de acele bare. Mi-au spus ca la multe Colturi se intampla sa crape acele cleme si asta datorita caldurii L-am intreba cat ma costa inlocuitul lor si mi-a spus ca vin in maxim o sapt si costa 250 de lei bucata. Am inceput amandoi sa radem si chiar ei mi-au recomandat sa o mai las o perioada asa.
In fine, am sa mai caut si sper sa gasesc la preturi mai bune.
Imi poti da niste date de contact de la acea firma sa ma interesez de preturi macar? multumesc!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 73
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Lun Ian 19, 2015 9:51 pm

Asta e website-ul lor http://www.concordshop.ro/ Mai departe cred ca te descurci Pretul care ti l-au dat cei de la reprezentanta cred ca e cu tot cu ornamentele alea. E prea mare sa fie doar pretul clemelor.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Ian 19, 2015 10:09 pm

Da, e pretul integral. Oricum pentru doua bare de plastic care se pun pe plafon mi se pare f mare. Voi da maine un telefon. Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori