Problema amortizor?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
peoples
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 8:50 am

Mesaj de peoples » Joi Mai 22, 2008 11:57 am

Cand se urca o persoana in partea dreapta fata cum imediat amortizorul "scartaie"? de la ce o fi? e la categoria "asa face toate"?

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Mai 22, 2008 2:18 pm

Cu siguranta. Presupun ca masina e noua... Toate face asa

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Joi Mai 22, 2008 2:31 pm

Si la mine scirtie ceva prin zona amortizoarelor, dar nu ma deranjeaza prea tare.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Joi Mai 22, 2008 3:27 pm

ia vezi daca nu cumva se urca atunci cand ai frana de mana trasa? las-o jos si vezi daca mai scartaie. daca e asa, inseamna ca asa fac toate pentru ca si eu am aceeasi problema si cand am raportat-o a doua oara in service, mecanicul a stiut exact de unde e.probabil a treia oara e si aia norocoasa si voi avea si eu reparat acest defect.

Avatar utilizator
peoples
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 8:50 am

Mesaj de peoples » Vin Mai 23, 2008 9:42 am

Asa am zis si eu sa fie din cauza franei de mana...dar am observat ca si fara frana de mana trasa knd se urk cineva in dreapta tot scartaie...si e destul de enervant ...k na...

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Sâm Mai 24, 2008 2:52 pm

zgomotele se par ca vine de la niste arcuri micute. n-am priceput exact de ce astea sunt cu probleme, ideea e ca mecanicii le dau cu vaselina in loc sa le inlocuiasca. orice le-ai zice, tot nu le vor schimba.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Joi Oct 28, 2010 5:45 pm

cu intirziiere am vazut acest post..)..si la mine scirtiie..( se intimpla cind parcati in padure ..pe bancheta din spate....) doar amortizoarele din spate scirtiie..

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 28, 2010 5:57 pm

Nu scartaie amortizoarele, ci tamburii care sunt tensionati. Daca o sa lasi jos frana de mana, n-o sa mai scartaie.

Insa asta nu are legatura cu problema descrisa in primul mesaj.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Joi Oct 28, 2010 5:59 pm

Nu inteleg cum sa scirtiie tamburii (cum adica tensionati) ?? Mie mi-a scirtiit fara nici o incarcatura in masina.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 28, 2010 6:03 pm

Da, am inteles, ti-o pui in masina, nu e necesar sa o zici si a doua oara.

In momentul in care tragi frana de mana, tamburul se tensioneaza. De-aia scartaie, nu trebuie sa fie incarcata masina. Zgomotul de care zici nu are legatura cu problema descrisa in primul mesaj, deci ar fi cazul sa revenim ontopic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori