Defect Colt : Inchidere/ventilator/ac

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Dum Iul 06, 2014 10:30 pm

Salutare,
Dupa cum spune si titlul mi s a defectat masina.
Nu se mai inchid/deschid usile din telecomanda ( nu am alarma pe masina)
Nu functioneaza ventilatorul pe nici una din cele 4 trepte
Nu se aprinde nici becul de la AC ( e de la sine inteles daca nu merge ventilatorul)

Am verificat toate sigurantele, am schimbat si releele intre ele si tot nici un rezultat.
De mentionat ca becurile de la semnalizari cand este actionata telecomanda se aprind normal, numai ca nu se intampla nimic

Aveti idee ce ar putea fi ?
Multumesc !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 07, 2014 9:43 am

Apa in SAM? Mergi la o diagnoza sa-ti faca o verificare, o rescriere/resincronizare... Daca nu sam+chei din dezmembrari?

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mie Iul 30, 2014 3:40 pm

Exista un set de sigurante fix linga borna de + a bateriei. E o cutie micuta cu citeva sigurante in ea. Daca una din aia s-a dus, e posibil sa ai probleme mentionate de tine.
Partea nasoala e ca se schimba cu totul si costa cam 800 lei una noua.
Partea maimisto e ca un electrician te poate rezolva. Doar sa-ti asigure garantia pe lucrare si sa fie sigur ca nu afecteaza rezistentele prea mult.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Aug 28, 2014 9:33 am

Da , jules, multumesc, acolo la borna am gasit o siguranta arsa. Am dat comanda de piesa noua - costa 200 lei. s a rezolvat problema - multumesc !

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Vin Aug 29, 2014 3:25 pm

E bine ca s-a rezolvat. Intrebare: de unde ai comandat piesa? Ca la reprezentanta imi spuneau ceva de genul 800 lei sau 900. Pentru 4 sigurante e totusi cam mult.

Avatar utilizator
mediatix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 16, 2012 4:49 pm

Mesaj de mediatix » Vin Sep 19, 2014 1:28 pm

La coltul meu 1.1 prima siguranta mi-a oprit ABS ul si a doua inchiderea centralizata si ventilatorul. Eu am cautat la dezmembrari si pe colturi nu am gasit niciuna ok, mai toate erau putin oxidate. Norocul a fost cu un smart 1.1 care avea sigurantele in stare buna. M-a costat 100 de ron cu factura si 10 min sa schimb plasticul care contine sigurantele.

Va multumesc mult pentru informatii, fara acest topic eram la mecanici care poate ma puneau sa schimb calculatorul sau masina.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mar Oct 07, 2014 2:28 pm

Gjici ce, azi dimineata, pe drum spre munca, aceeasi situatie.
Deci, unde naiba gasesc acea cutie de sigurante la 200 lei? E incredibil cit de idioata poate fi situatia asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Oct 08, 2014 9:55 am

Pana gasesti iti imprumut eu una buna.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mie Oct 08, 2014 10:33 am

Mersi, dar vreau una permanenta. Am rezolvat cumva ieri la un nene. Dar pe termen lung trebuie sa o schimb de tot sau sa schimb sigurantele cu altele cum am la tractor. Cu fuzibile independente.

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Vin Dec 12, 2014 9:55 am

Salut,

Am intrat si eu in club....

Am reexperimentat senzatia anilor 70-80... Am plecat (norocul meu ca afara erau temperaturi cu +), fara incalzire, fara dezaburire... cu manusi si caciula groasa in cap (noroc ca le-am avut in bagaje) cu toate gentile pe bancheta spate (nu am putut deschide portbagajul). Din cauza asta vedeam ca baietii cu TAB-urile , pe un spatiu mic de parbriz...

Am reusit sa o fac cumva, dar din cauza asta sunt limitat la consum (deci fara AC si fara dezaburire, de proiectoare ceata nici vorba)! Si cum afara este destul de frig, si vine iarna, fara dezaburire si fara AC cam greu...

Asa ca unde pot gasi borna aceea?

Colegul awbdan sau oricine altcineva ne poate ajuta cu un cod / reper ceva?
Este vorba 200 lei toata borna sau numai 1 siguranta???

Nu de alta, dar cred ca este un lucru util de stiut, mai ales daca continua vremea umeda.

Oricum, multumesc de ajutor

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori