Sa Imi Dezmembrez Masina?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Ian 25, 2014 11:23 am

Salutare dupa cum stiti am un Colt Diesel din 2006 1.5 DID 95 HP 5 USI.

Masina e foarte buna cu exceptia faptului ca am luat o piatra pe sub ia si mi-a rupt din carcasa de cutie locul unde se prinde bieleta de caroserie. Cum pretul unei astfel de cutii de noi este foarte mare gen 4000 Euro si cum carcasele ma costa 1100 euro fara tva + manopera (ca eu unul nu ma bag in cutii, doar in motoare eventual) am decis sa-mi dezmembrez masina!

Oare este o idee buna?

Am cautat cutie de viteze SH in lung si in lat.. e plina lumea de cutii de viteze de Colt dar motorasele pe benzina, 1.1, 1.3.. etc.. chiar si 1.5 benzina.. mai putin pentru masina mea!
Si cand zic ca am cautat in toata lumea, chiar am cautat.. si in Germania pe site-uri de dezmembrari.. si in UK.. acolo am gasit dar costa transportul de-mi luam cu totul alta masina..

Asa ca m-am saturat .. o las sa stea pe jante..

Daca o vand cu totul.. asa cum e.. probabil cineva se va gandi sa-mi arunce cateva sute de euro pe o masina care toata viata ei in afara de o bujie incandescenta arsa si un amortizoar spate busit nu a avut nimic. Revizii integral unic proprietar!

Asadar ma gandeam sa o dezmembrez pentru ca iau mai multi bani. Problema e ca stau la bloc si nu am spatii de depozitare.

Voi ce sfat imi dati? Merita sa o dezmembrez sau mai bine o fac cotet de pasari?

Multumesc.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Sâm Ian 25, 2014 4:31 pm

Daca spartura/ruptura e singura buba atunci nu merita dezmembrarea. Probabil n-ai gasit inca pe cineva care e in stare sa repare acea portiune.

Stiu, e complicat: sudura cu adaugare multa de material, tratament de detensionare a sudurii (e incarcare strat pestre strat si e obligatorie detensionarea) si prelucrare mecanica.

Toate astea presupun demontarea cutiei si remontarea cu consumabilele si eventual cateva bucse de ghidaj schimbate.

Eu zic sa mai cauti, chiar daca ti se pare aiurea. Cativa sudori capabili in Al or mai exista in tara asta, doar ca aia buni nu-si fac reclama si de-aia sun greu de dibuit.

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Sâm Ian 25, 2014 9:28 pm

salutare

SIGUR se poate suda fara probleme ...
daca totusi nu ai incredere pot sa-ti spun cu siguranta ca au cutie de viteze de 1,5 did la zalau.
http://www.pieseauto.ro/dezmembrari-aut ... 26679.html
si la mures
http://www.pieseauto.ro/dezmembrari-aut ... 26679.html

sau poti sa mi-o vinzi la un pret rezonabil


spor

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Ian 26, 2014 10:23 am

In chiajna e cineva care aduce smarturi forfour la dezmembrat, si a avut si 1.5 diesel. Da-i un telefon, poate mai are cutia, sau poate mai aduce curand una.

Pe baiat il chema Mihai si poate fi gasit la numarul de telefon --0722732369

In Pitesti mai e cineva cu smarturi la dezmembrat, ultima data cand am vorbit cu ea mi-a zis ca de regula "mecanicii" ei sparg cutia pt a scoate sincroanele si alte piese care se cauta mai des, si ca nu are carcase intregi. Dar daca o prinzi cand a adus una, te intelegi cu ea. Are preturi rezonabile, eu ma duc acolo sa cumpar o piesa si plec cu 20.

Pe fata o cheama Evelina, 0755662663


Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Dum Ian 26, 2014 1:41 pm

Aia din zalau si mures nu raspund (e aceelasi numar oricum) iar Evelina nu mai are cutii de 1.5 diesel. A avut de smart four four.
Normal ca nu vreau sa raman fara masina ca e masina buna, a fost a mea de noua ii stiu tot istoricul am avut 2 accidente usoare nu din vina mea, doar tabla usor indoita pe ea, dar in rest n-am avut nici o problema. Mi-a mers snur, normal ca nu vreau sa o dau dar nu vad solutii. Am cautat peste tot cutie pentru ea dar am gasit doar benzina atat! Masina singurul defect avut a fost: un amortizor spate care m-a costat vreo 180 lei si l-am schimbat cu 10 lei ca-s 2 suruburi si o bujie incadescenta care nu am schimbat-o inca ca n-am loc, dar oricum o schimb, problema e ca nu merg cu ea ca am cutia busita.
Pacat.

Pai si cine sudeaza mai baieti in aluminiu? La noi nu sudeaza nimeni! Asa or fi existand dar daca nu poti sa-i contactezi. Apoi din cutie lipseste, partea aia exterioara cu filetul e rasa la fata cum se spune, inainte era un con cu filet pe mijloc, acum a ramas doar filetu din cutie care e foarte putin.
Cine poate face reconstructie? Eu cu cine am mai discutat mi-au zis ca e misiune imposibila. Si oricum trebuie sa fac cutia bucati.
Dar ma rog stiti pe cineva care sudeaza? recostruieste?

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Lun Ian 27, 2014 7:06 pm

http://www.materom.ro/ Ia uite ca au deschis si in Galati centru!!!
sunt foarte mari importatori de piese noi si au si dezmembrari
+40-365-401.080
+40-365-401.030

la cei din Zalau Sc. Auto-Vip Srl http://autovip-dez.ro/
0260669965
Numărul de fax: 0260669965
Număr mobil: 0760260286 - 0741272923 - 0744214659

insista ca merita!!! sigur aveau ca am fost la ei sapt trecuta si am intrebat de motor si cutie si era complet!
spor

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Ian 29, 2014 12:18 pm

Am gasit sudura si reconstructie in aluminiu! Yey..ce bine! La galati... Tambas Gabriel TEL 0743885358, pentru cine mai are nevoie.
Astept sa mai treaca nametii sa dau cutia jos, sa o fac bucati si sa ma duc cu carcasa la baiat.
Mi-a jurat ca va face reconstructie 100% si ca nu vor fi probleme.. sper sa fie si adevarat!

Oricum pe frigul asta nu ma pot ocupa de ea..iar eu banii la service-uri nu prea ii dau... ce pot face singur fac singur plus ca am mai multa incredere cand pun eu mana acolo.
La cutii in speta nu ma pricep, am reparat doar cutii de dacii si una de Fiat Punto (tot al meu)... daaaaaaar ma bag..

Sa speram ca se va rezolva.. m-a darmat problema asta cu cutia .. m-a scos din joc... eu va multumesc de sfaturi si vad ca spuneti toti ca gasiti ba acolo ba acolo...dar eu cand sun..mereu nu are ... au de benzina toti..dar de diesel..v-am spus.. nici in Germania nu am gasit.. am gasit in UK in schimb vreo doua dar cu tot cu drum.. mai bine-mi iau alta masina..

Deci..se poate reconstructie in aluminiu..perfect! Abia astept! Iarna de doi lei!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Feb 05, 2014 2:24 pm

http://www.pieseauto.ro/cutie-de-viteze ... 61758.html

Aici ai incercat? Poate mai au sau mai aduc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori