Baterie Auto In Pozitie Verticala?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Ian 22, 2014 11:41 am

Salutare.. mi s-a descarcat bateria de frig ca am tinut masina pe loc mai mult timp.
Era asa aglomerat acolo (ma impiedica hornul de la alarma) incat a trebuit intai sa o pun in pozitie verticala si apoi sa o pot scoate.

Are 74Ah ca e diesel si am vazut ca are si guri de vizitare pentru apa distilata, deci nu e baterie uscata.

Prietenul meu care ma asista mi-a zis ca nu e bine ca am facut asa, ca s-ar putea sa fi stricat bateria!
I-am dat-o la incarcat! Voi ce stiti de asta e adevar sau legenda?

Nu am tinut-o mult, sa zic maxim 1 minut.. pana am putut sa o extrag...

Sa se verse lichidele prin ea? Voi ce stiti?

Bateria este o baterie originala mitsubishi de mica dimensiuni (ca sa incapa pe COLT Diesel) si e originala a masinii din 2006.

Ce stiti despre lucrurile astea?
Am stricat ceva?

Multumesc.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Mie Ian 22, 2014 3:42 pm

Bateria e destul de veche, ar cam fi timpul sa o inlocuiesti. Cu privire la intoarcerea in diferite pozitii nu cred sa fie afectata. Uita-te si la nivelul apei distilate inainte sa o pui la incarcat si completeaza daca e nevoie.

Avatar utilizator
teutzue
EVO I
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 12:35 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de teutzue » Sâm Ian 25, 2014 1:14 pm

salut baieti,

nu mai deschid si eu un topic pe aceeasi tema. va rog frumos sa-mi spuneti de unde pot lua si eu o baterie originala de colt (motor 1.1-benzina)? cea pe care o am e din 2007 si de acum da semne de oboseala.

Zi buna,

teutzue

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Ian 26, 2014 9:36 am

De la orice reprezentanta, de aici: http://www.mitsubishi-motors.ro/servicii/livrare-piese
sau de la orice magazin de piese auto, numai sa mentionezi ca vrei baterie originala. Desi sfatul meu e sa iei o baterie de marca din comert ca tot pe acolo e ca si calitate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori