Bare Transversale Portbagaj Colt !?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
prodigy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 05, 2012 10:52 pm

Mesaj de prodigy » Dum Dec 22, 2013 3:40 pm

Salut. Doresc sa.mi achizitionez niște bare transversale pt portbagaj bugetul disponibil Fiind de maxim 3-400 lei. Menționez ca dețin un mitsu colt 5 usi modelul nou >2009. As dori niște păreri(sfaturi ) de la posibilii posesori cu privire la modele,prețuri samd. Multumesc anticipat si va doresc un Crăciun Fericit tuturor !!

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Lun Ian 20, 2014 12:10 am

ai cumparat bare transversale?
cu cat ?


Avatar utilizator
prodigy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 05, 2012 10:52 pm

Mesaj de prodigy » Mar Ian 28, 2014 6:50 pm

Salut...am tot cautat sa-mi iau unele SH dar nu am gasit. Intre timp am mai strans ceva banuti si trebuie sa ma decid pe care sa le iau. Acum vreo 2 sapt am discutat cu un reprezentant de pe portbagajeauto.ro si singurele modele ce le avea pe stoc erau de la thule(otel)...cele mai ieftine fiind vreo 720 lei. PE site sunt si alte marci precum hakr,farrad si la prealpina dar nu le au pe stoc. Pe facebook e o pagina "Vreau portbagaj" si acolo mi-au raspuns ca au marca LaPrealpina. Preturi: Aluminiu 599RON, Aluminiu+Otel 499RON, Otel 399 RON optional system inchidere cu cheie 110 RON. Preturile contin TVA.
Alte variante mai ieftine n-am gasit...si nici sh-uri

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Mar Ian 28, 2014 9:57 pm

pot sa te ajut cu un sfat si eventual bari...
este la Thule un model Rapid system 754 cu bare de otel sau cu bare de aluminiu.. sau model 750 e aceelasi lucru doar ca stangerea se face sus in bara.
acest model se potriveste pe aproape orice masina, deoarece capetele de prindere si cauciucul de la talpa de sprijin se pot schimba si cumpara separat. deci pentru colt costa 140 lei capetele interschimbabile, cam acesta este pretul pentru orice masina.
avantajul este la acest model ca daca schimbi masina nu mai dai o tona de bani pe alte bari doar pe capete.
Deasemenea barele pot sa fie de otel sau de aluminiu, deaorece se pot schimba, sunt cu cheie si fara cheie.
Acuma eu am un astfel de set de bare achizitionat second dar nu merge la colt deoarece bara de otel este prea scurta, 1150mm si trebuie parca de 1300mm.
Pot sa te sfatuiesc sa mergi in Talcioc la vechituri, cel putin la noi este plin de astfel de lucruri si le achizitionezi cu 150-200 lei. daca ai noroc eu am cumparat si la 100 lei, atentie la model si la lungimea barelor de otel. unele s-ar putea sa fie cu incuietoare si sa nu detina cheia, nicioproblema se face cheie dupa butuc foarte simplu. e o incuietoare de kkt., doar sa existe ceva acolo.
mai cumperi capetele si talpa de cauciuc EXACT pentru masina dorita 140 lei noi si ai un total de 340 lei in loc de 750 lei.

daca nu-ti faci rost si nu gasesti poate te ajut



Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Mar Ian 28, 2014 10:07 pm

prima poza este system 754 , poate sa fie cu bare de otel sau de aluminiu
a doua poza este system 750 este mai vechi de prin 2010 dar este acelasi lucu.
ambele pot sa fie cu cheie sau fara , se poate monta ulterior daca crezi ca este nevoie.
Fişiere ataşate
750.jpg
750.jpg (12.94 KiB) Vizualizat de 6398 ori
roof_racks_thule_rapid_system_754_2.png
roof_racks_thule_rapid_system_754_2.png (439.62 KiB) Vizualizat de 6401 ori

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Mar Ian 28, 2014 10:12 pm


Avatar utilizator
prodigy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 05, 2012 10:52 pm

Mesaj de prodigy » Mie Feb 19, 2014 8:48 pm

Salut...scuze de raspunsul meu intarziat dar nu prea am avut timp de stat pe net o buna perioada de timp.... Intre timp am reusit sa-mi achizitionez bare transversale de la Prealpina din otel,cost total 459lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori