Anvelope Colt 1.3 5 Usi - 2006

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Oct 02, 2013 11:06 pm

Salut,

Va trebui sa-mi cumpar anvelope de vara noi pentru Coltul meu in 5 usi si nu stiu exact ce sa-mi iau.
Am jante din aliaj R15 si daca tin bine minte dimensiunile erau 195/50 R15.

As fi vrut sa-mi iau de la Toyo sau Yokohama.

Voi ce imi recomandati pentru cea mai buna siguranta si cel mai bun consum? Mentionez ca nu ma pricep sa calculez alte detalii gen sarcina de greutate pe fiecare roata etc.

Merci
Adrian

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Oct 03, 2013 10:25 am

Stai linistit, nu trebuie sa faci tu nici un calcul, au facut ei cand au proiectat masina si au hotarat ce anvelope sa-i puna.

Ambele firme au si anvelope performante (care se uzeaza repede, si masina consuma putin mai mult cu ele) si anvelope buget (mai putin performante, dar au durata de viata mai lunga).

Noile etichete de pe anvelope includ informatiile care te intereseaza pe tine, deci cumpara-ti cele mai performante anvelope pe care ti le permiti.

Factorul consum intre 2 anvelope de aceeasi dimensiune e aproape irelevant, diferenta e foarte mica. Daca vrei consum mai mic, treci la anvelope 175/65R14.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori