Revizie Colt 1.3 - 75.000 Km

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
duty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 29, 2009 6:00 pm

Mesaj de duty » Mar Mar 12, 2013 10:26 am

Salut,

Am de facut revizia la un Colt 1.3 benzina de 75.000 km . Masina e din 2008 .
Doresc sa imi cumpar eu uleiul si filtrele . Din cate am inteles la reprezentanta imi trebuie : ulei , filtru ulei , filtru aer , filtru polen.
Puteti sa ma indrumati ce ulei si filtre sa folosesc ?

Merci frumos

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 12, 2013 12:02 pm

Daca ti-au fost schimbate recent antigelul, cureaua de accesorii si lichidul de frana, intr-adevar doar ulei si filtre iti trebuie plus saiba pt busonul de la baia de ulei.

Eu merg pe filtre mann, si ulei shell 0w40. Nu te zgarci la consumabile, poti avea probleme cu un filtru de ulei ieftinake a carui supapa nu tine bine si se goleste cand opresti motorul, sau filtre de polen ieftine ce nu sunt cu carbon activ si un filtreaza bine mirosurile, etc. Uleiul cred ca stii si tu cat de important e nu are rost sa iti zic.

Daca ai rabdare sa se scurga tot uleiul din baie si ridici masina putin mai mult de bot (pt ca busonul este intr-un colt, in spatele baii nu pe burta ei) iti vor intra peste 4L de ulei (in manual spune 4.5), deci cumpara 5litrii. La service cum ti-l schimba la repezeala nu intra mai mult de 4, dar e rau asa, ramai cu mult ulei uzat in motor.

Saiba de la buson e de unica folosinta, daca o refolosesti trebuie sa strangi mai tare busonul pt a fi sigur ca etanseaza si cum baia de ulei e din aluminiu, exista pericolul real sa o faci praf pt o saiba de 5roni.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mar 12, 2013 12:16 pm

Ulei poti pune Mobil 5w30 sau 5w40, ao putea utiliza si un alt brand de renume, iar filtre foloseste mann cu incredere ca sunt de calitate si la jumatate din pretul ceor OEM.

Eu am pus filtre mann si ulei Mobil ESP 5w30 si totul e ok, filtrul de abitaclu e cu carbon activ.

Avatar utilizator
duty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 29, 2009 6:00 pm

Mesaj de duty » Mar Mar 12, 2013 6:52 pm

Cei de la service mi-au sugerat ulei Mobil Super 3000 5W40 . E ok ?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 12, 2013 8:41 pm

Nu. E o mizerie. Pune ulei sintetic de calitate. Daca vrei musai Mobil, baga NEW LIFE 0w40.

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori