Revizia Periodica 40k Km...

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mar Iul 26, 2011 4:21 pm

Salut baietii. Vroiam sa va intreb si eu cum v-ati facut si voi revizia...
Eu ca sa zic asa mi`am gasit filtrele (care 3 sunt MANN, cel de aer este Male) la 384 lei (toate) uleiul Mobil 1 Full Syntetic 5w30 5L la vreo 250 lei. Deci un total pentru filtre si ulei = 640 RON
Placute de frana am gasit Yakoba(240 fata, 233 spate) sau TRW (folosite de vw pe masini de serie, 229 fata, 100 si ceva spate).
Schimbul la placute va fi facut dupa ce verific daca sunt sau nu sunt destul de uzate.
Vreau sa stiu daca exista pe mitsa un sistem de avertizare acustica vizuala orice, la sistemul de placute de frana. Semnalizeaza undeva ca sunt pe terminate, sau...? Sunt curios daca are asa ceva. P.S. di-d 2.0 2008

Multam!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Iul 26, 2011 5:47 pm

placutele semnalizeaza prin huruit.
placute se gasesc si mai ieftin, si filtrele de asemenea.

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mar Iul 26, 2011 8:35 pm

Stiu ca semnalizeaza prin huruit, pentru ca asa imi face. Insa credeam ca are si un senzor la placute, insa m-am inselat. Oricum la 20-30 lei nu cred ca gasesti mai ieftin, si doar sa iei din parti diferite, si nu cred ca se merita umblatura.
Ca si placute as fi vrut sa imi montez niste Brembo-uri, insa nu stiu daca am $ necesari, fiindca in 7-8 august plec spre mare, si e cheltuiala... Stilul personal de condus este unul destul de agresiv/sportiv si de asta am nevoie de niste placute cat de cat bune. Oricum o sa ma bag la un stage 1, pe frane, adica 1 set discuri + placute fata, 1 set discuri + placute spate, semi profesionale. Dar asta nu va fi prea curand. Mai astept niste opinii, filtrele oricum le-am comandat astazi la 5 PM si cu placutele o sa vad eu. In principal m-ar fi interesat daca a folosit cineva una dintre cele 2 firme pe Mitsu (stiu ca TRW se mai pun tot timpul pe Passat, Golf3-4-5-6 etc.).

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Iul 26, 2011 10:29 pm

la noi se poarta EBC. nu stiu inca nu mi-am montat o sa-mi montez si eu cand or ceda cele de acum, multi colegi au montate greenstuff sau redstuff.

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mie Iul 27, 2011 12:12 am

O sa ma interesez si eu de EBC. Nu stiu cu ce se mananca pt ca nu am fost foarte preocupat cu placutele de frana, dar am auzit ceva in trecut. Oricum ms fain de ajutor :-D dau o bere ( da nu la intalnirea asta, la urm lipsa $$$$ si zile de concediu )

Avatar utilizator
cry4me
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 17, 2011 1:27 pm

Mesaj de cry4me » Mar Aug 09, 2011 10:47 pm

Salutare din nou. Am terminat si revizia (mi`am schimbat toate filtrele si uleiul si am ajuns undeva la 650 RON). Placutele zic oamenii ca mai duc anul asta. Lucrul cel mai bun este ca am fost cu masina la cluj (sunt din sibiu, iar aici in sibiu de vreun an s-a inchis reprezentanta MITSU) mi-a schimbat senzorii de impact si inca un cauciuc care se pune pe nu stiu ce fire, pentru o protectie suplimentara, si am facut si acolo "verificarea gratuita". Pe langa asta mi-a mai facut niste verificari mai serioase la rugamintea mea (ma bucur doar ca totul m-a costat 0, probabil ca m-am deplasat din sibiu, am mai luat si salteaua mocaaa ca, coolbox nu mai avea:(( ) si dupa aceste verificari s-a constatat ca masina are o gramada de probleme: ADICA NICI UNA La 40k mi-au zis ca masina merge impecabil, s-au uimit putin de blow-off valve-ul pus Va urez sa aveti aceeasi bafta ca si mine pe viitor. Sa ne-auzim cu bine!

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Aug 18, 2011 5:06 pm

Asa mi-au zis si mie inainte sa ies din garantie, in Ianuarie anul trecut, iar dupa 2 luni, cind m-am dus la promotia cu verificarea gratuita, au descoperit c-am amortizoarele curse pe dreapta, bucsele de bara stabilizatoare de pe spate facute muci si discurile valurite.

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Mie Sep 14, 2011 2:39 pm

de vreo cateva zile aud un huruit metalic la roata din stanga fata...asa se manifesta placutele? am intre 35-40k km si masina nu are probleme la franare, directie, temperaturi etc...doar ca atunci cand plec de pe loc mai ales, se aude huruitul destul de tare, apoi mai incet un pic dupa ce merg un pic.

M-am uitat la roata si nu vad nimic iesit din comun, dar nici nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent.
Daca e de la frane, mai pot merge 2-3000km cu ea? Alte cauze?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Sep 14, 2011 2:44 pm

Nu cred ca e de la placute...
Daca era de la placute, huruitul aparea, in mod evident, la franare, nu la plecarea de pe loc. Sa ma contrazica cineva daca este cazul...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Sep 14, 2011 5:43 pm

si eu zic la fel, cand s-au dus placutele se auzea huruitul pe franare, nu pe accelerare.
la tine daca se aude doar pe o parte s-ar putea sa fie o piatra sau un obiect metalic intre placuta si disc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori