Anumite Intrebari Despre Revizie

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Iul 06, 2011 10:48 pm

Salutare,

Urmeaza sa fac a doua revizie la lancer 2.0 diesel si avand in vedere dificultatile prin care am trecut la prima revizie (evitati service-ul de la expozitiei, neprofesionalism maxim, poate o sa deschid un topic nou sa va povestesc ce am patit acolo) am zis ca de data asta sa fiu mai precaut cu anumite aspecte.

-In primul rand vreau sa vin cu ulei de acasa ca sa nu-mi mai puna texaco. Care ar fi cel mai bun, mobil 1?
-In al doilea rand as vrea sa stau in permanenta langa masina pentru a vedea clar ce imi schimba si cum. Oare voi putea face asta, semnand in prealabil un contract de protectie a muncii?

Pentru curiosi voi face revizia la metalurgiei, mi se pare cel mai serios service mitsubishi din cele in care am pus piciorul.

Mersi!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Iul 06, 2011 11:59 pm

eu am facut-o la ei luni...am stat langa masina, foarte ok...o sa vezi si la mn in topic ca i-am laudat..foarte ok...au pus ei repsol, puteau sa puna si mobil 1, dar cu uleiul repsol aveam nsite filtre cadou si iesea ceva mai ieftin...avand in vedere ca e facuta la ei, am acceptat cu repsol..nu imi fac griji ca ei au pus stampila acolo

eu iti recomand cu caldura sa mergi acolo

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Iul 07, 2011 5:07 pm

Mersi Marius! Mi-am facut si eu o programare pentru maine la ora 13, par super ok baietii, mi-au spus ca am voie sa stau langa masina, iar uleiul e la alegere dar intr-adevar e promotie cu repsol.

Cum 'toarce' cu repsol? Esti multumit?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Iul 07, 2011 6:34 pm

sa nu uiti sa le amintesti de campania cu senzorii de impact airbag si nu stiu ce manson.
daca te lasa sa stai langa masina e ok, insa daca stai, sa fii atent la ce iti face.
daca e revizia de 2 ani or sa iti schimbe antigelul si lichidul de frana

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Joi Iul 07, 2011 6:40 pm

La metalurgiei am si eu programare luni la 8.30, la revizia de 1 an. Sper sa se comporte ok. Cand am luat masina am prins o promotie cu 1 an intretinere gratuita, le-am scan-at cardul si au zis ca e ok, nu ma costa nimic....am ales sa ma duc eu cu uleiul meu, prima data nu au acceptat, dar cand le-am zis ca pot sa-si pastreze uleiul lor, nu ma intereseaza ce fac cu el, au zis ok......am avut eu piticii mei sa pun eneos

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Iul 07, 2011 8:29 pm

Eu ambele revizii le'am facut la Mit motors de la aviatorilor, e un service micut, dar oamenii lucreaza cu atentie si te lasa sa stai langa masina, te intreaba pentru fiecare reper optional, gen antigel, lichid de frana daca vreau sa il schimb sau nu, sau daca se cere schimbat. Si parca atunci cand am cerut oferta de pret, au iesit ceva mai ieftini decat Mcar.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Iul 08, 2011 12:42 pm

QUOTE (nini @ Jul 7 2011, 06:34 PM) sa nu uiti sa le amintesti de campania cu senzorii de impact airbag si nu stiu ce manson.
daca te lasa sa stai langa masina e ok, insa daca stai, sa fii atent la ce iti face.
daca e revizia de 2 ani or sa iti schimbe antigelul si lichidul de frana


Lichidul de frana se schimba la 4 ani. Au incercat sa mi-l bage si mie pe gat la revizia de 2 ani... Parca si lichidul de racire se schimba tot pe la 4 ani sau vreo 60,000km. Nu are rost sa ii lasi sa faca operatiuni inutile pentru tine dar care le baga lor bani in buzunar degeaba.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Iul 08, 2011 12:51 pm

LA mine in carnetu lde intretinere scrie ca lichidul de frana se schimba la 60.000km si antigelul la 80.000km si uleiul din cutia de viteze la 240.000km iar uleiul de motor la fiecare 20.000km sau un an. Deci cam asta e intervalul de schimb al fluidelor masinilor mitshubisi cu cutie manuala.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Vin Iul 08, 2011 5:26 pm

Gata si revizia! Foarte multumit din punct de vedere al profesionalitatii celor de pe metalurgiei, il recomand. Totul a decurs ok, nu aveau ce probleme sa apara, m-au lasat sa mai vin din cand in cand la masina, in "inspectie". Costul total a fost de aproximativ 1470 lei, destul de ridicat dar s-au schimbat destule asa ca e justificat: filtru aer, filtru motorina, filtru ulei, filtru polen, schimb ulei Mobil 1, lichid de frana ... manopera si probabil am mai omis cateva lucruri.


@nini
Campaniile acelea le-am rezolvat acum cateva luni fara sa stiu de ele, m-am dus la service pentru un bec ars pe stop si atunci s-au si efectuat verificarile/reparatiile.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Vin Iul 08, 2011 5:45 pm

e mult...eu am dat 13 mil....de ce nu ai ales repsol?...e foarte ok si cu repsol....asta au facut si la mine

antigelul il schimba la anul, nu acum, atunc ise schimba

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori