Schimb Distributie, Lancer 1.6

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Vin Iun 24, 2011 3:07 pm

Salutare,

Am si eu 2 intrebari:

1. Stie careva ce presupune schimbul distributiei la Lancer Clasic 1.6?
Din ce am inteles ar fi kit-ul de distributie (curea +rola intinzatoare) plus cureaua de la pompa de apa - fara pompa de apa.

2. Stiti un service bun (in Bucuresti sau in provincie) unde sa putem face schimbul distributiei cu piese originale la un pret ok?

Multumim

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Vin Iun 24, 2011 5:46 pm

La schimbul de distributie este indicat sa schimbi si pompa de apa .
Din pacate nu-ti pot recomanda un service .
Ah , ce intelegi tu prin piese originale ? Piese de origine Mitsubishi , piese de producator renumit ( Conti , Bosch ,etc ), piese folosite de Mitsubishi dar de la producatori consacrati ? Pentru ca piesele folosite - curelele , rolele si pompa apa nu o sa le vezi inscriptionate Mitsubishi sau made by mitsubishi .

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Vin Iun 24, 2011 6:43 pm

La lancerul de 1.6, pompa de apa nu este antrenata de cureaua de distributie, prin urmare nu este obligatorie schimbarea ei.
Reprezentantele incearca sa ti-o bage pe gat, dat fiind faptul ca, asa cum zice si Cristi, de obicei, pompa de apa este angrenata de aceeasi curea.O curea schimbata, noua, va fi mai tare, mai intinsa si exista riscul sa slabeasca pompa din garnitura iar aceasta va incepe sa curga.Manopera pentru schimbarea unei pompe este similara cu cea a schimbarii distributiei.
Repet...asta este o regula valabila la pompele antrenate de cureaua de distributie, nu este si cayul lui 1.6.

Eu iti recomand repreyentanta Honda din Tgv.Am schimbat distributia, fara pompa, kitul a fost Conti, 800 lei cu tot cu manopera, garantie 60k.
Ptr informatii suplimentare, da un search pe goagle sau suna aici 0724550577.

Scuze...acum am citit mai bine...kitul OEM mitsubishi, (nu bag mana in foc ca Mits face si curele si role) l-am gasit acum un an la 1400 (cu tot cu pompa), plus manopera vreo 600, aceeasi garantie de 60k...
Calculeaza si tu si vezi cum iesi...>))

Avatar utilizator
mihaela75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 2:51 pm

Mesaj de mihaela75 » Mar Iun 28, 2011 11:26 am

Salut si multumesc frumos pentru sfaturi. Despre piese ma gandeam sa fie cat mai bune calitativ si la un pret cat de cat ok, ca tot romanul . Va multumesc si pentru explicatia cu pompa, este bine de stiut. AndreiS, pretul de la reprezentanta Honda din Tgv suna destul de bine, daca nu gasesc ceva similar in Bucuresti poate iti dau un bip .

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori