Indicator Interval Service

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Mie Iul 14, 2010 8:37 pm

Va salut

Azi am facut revizia de 2 ani si 32 000 km .. Cum sunt si eu afectat de criza ca tot romanul am ales o alternativa la service-ul Mitsu din oras.Mi-am cumparat piesele si m-am dus la un service la montat.

Filtru AC
Filtru motorina
Filtru polen
4 L Mobil 1 Formula ESP
____________________
410 Ron

Manopera de schimbat 50 lei ..

cu un total de 460 lei toata revizia .. cine este din craiova as ma caute pe privat daca vrea detalii de magazine sau service

Filtru aer nu l-am schimbat, l-am cumparat de la magazin insa nu se potrivea .. important din Japonia , Nipponparts parca era producatorul, purtand acelasi cod ca si cel original .. surpriza! Nu s-a potrivit.. era mai mare putin! Nu ma mira cum a costat doar 48 lei.
Filtrul vechi a fost suflat cu aer si remontat si ma gandesc sa il tin pana la urmatoarea revizie.

Ca si idee.. revizia de acum 12 luni m-a costat la service Mitsu 1200 lei.


Mi-a aparut o problema insa!!

Cei din service nu au stiut cum sa-mi reseteze indicatorul pentru interval de service iar eu am citit in manualul masinii ca trebuie sa am contactul in pozitia "off" sa apas prelungit o data cu CB fixat pe perioada de service pana incepe cheia sa licare si atunci inca o data scurt si se reseteaza .. am facut asta !

Insa - - - care apareau s-au schimat in 3800 km sau 12 months! .. cum am vazut asta am mai repetat figura si s-au schimbat in 3800 km sau 25 months!

si acum nu mai pot sa-l resetez! Cand apas prelungit incepe sa lumineze intermitent cheita din bord insa la o a doua apasare nu imi reseteaza valoarea de serice!

Intreabarea prostului...


CE FAC ?!

@edit : am mai patit asa acum 1 an cand la fel mi-a facut insa atunci era cu 1 luna inainte de revizie si mi-au schimbat baietii la mitsu afisajul, acum nu as mai trece pe la ei

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iul 14, 2010 9:00 pm

Eu stiu ca ala a fost primul lucru pe care l-am facut cand am luat masina; am mai adaugat inca 15000km si 12 luni (din greseala binenteles). Eu stiu ca pozitia contactului era pe acc (sau cum se cheama cea din mijloc). Am dat INFO pana am ajuns la meniul cu cheie si apoi am tinut apasat lung pana s-a resetat. Totusi nu stiu cum de la tine s-a modificat numarul de luni dar nu si numarul de km. Pana la urma cred ca se poate modifica de pe un calculator la un service autorizat. Nu cred ca o sa te coste mult.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mie Iul 14, 2010 11:23 pm

nu s-a potrivit filtrul de aer zici ?! hmmmm, curios. ma bate si pe mine gandul ca la urmatoarea revizie sa nu le mai fac pomana alora la service mitsu ... pana atunci mai am vreo 10 000 km ... poate ne intlanim si noi prin craiova, mai schimbam impresii, detalii despre masina ...

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Dum Oct 06, 2013 10:21 pm

De cateva zile mi-a aparut si mie pe bord SERVICE INTERVAL REQUIRED desi anul de revizie se implineste cam peste o luna si km la bord de la ultima revizie am 8000. Am facut resetarea cum ati scris voi mai sus si mi-a aparut 6700 km/1 Month, culmea, cam cat era normal sa fie. Deci contorul de service nu s-a resetat la "0" (ma rog, 15000 km/1 Year). Sau oare acel mesaj de SERVICE INTERVAL REQUIRED se poate referi la o alta problema a masinii desi n-am niciun martor aprins la bord ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori