Filtrul De Polen

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mar 29, 2010 12:12 pm

Sunt foarte curios cam dupa cati km sau dupa cat timp simititi ca trebuie schimbat filtrul de polen. Eu nu il schimb conform manualului ci cand e nevoie (miros de praf) si mi se pare ciudat ca, mutandu-ma in alta zona, filtrul montat parca in decembrie 2009 simt ca s-a imbacsit si o sa il schimb zilele astea. Culmea ca inainte stateam in centru si ma tinea un an un filtru de polen iar acum stau langa padure insa parcat pe bulevard (cam paradox) si deja dupa 3 luni cere schimbare.
Sunt curios in alte localitati cand cere filtru schimbat? De preferinta daca se poate scrie masina (desi nu cred ca asta conteaza), zona de circulare (localitatea) si perioada si km dintre schimbari.

Multumesc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Apr 13, 2010 6:18 pm

eu circul in bucuresti si la cateva mii de km filtrul este negru. de obicei il scutur sau il aspir la 3-4000km, dar il schimb la 15k cand fac reviziile. cand o sa ies din garantie o sa-l schimb probabil la 10000.
mai am un peugeot 107 cu care circula sotia doar in bucuresti si se innegreste mai repede decat cel de la lancer.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Apr 13, 2010 8:27 pm

Nini , un tutorial cu partea de demontare/montare poti face ? Sau cateva indicatii , sa putem vedea in ce stare se afla ?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Apr 14, 2010 9:37 pm

in week-end, pentru ca o sa am timp, o sa curat tapiteria si filtrul de polen, o sa fac poze si o sa fac si un tutorial.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Apr 15, 2010 1:16 pm

eu il schimb la fiecare revizie, la 20.000. Preponderent circul in Bucuresti. De regula, n-am simtit mirosuri si alte chestii de genul decat fix cand ma apropiam de momentul reviziei, cand mai aveam cam 1000 km.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Apr 18, 2010 9:28 pm

am curatat filtrul de polen.
nu am deschis un topic nou pentru ca era unul asemanator deschis aici, unde am postat si cateva poze

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori