Scoaterea Uleiului

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
vyc_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 06, 2007 1:51 pm

Mesaj de vyc_24 » Mie Oct 21, 2009 10:15 pm

am facut revizia la 15000km la Casa Auto Iasi
am fost dezamagit de modul cum mi-au incarcat factura cu ore de manopera fictive si de modul cum au scos uleiul din motor: au desfacut busonul de la baia de ulei
Ma asteptam sa fie mai dotati si sa aiba ca orice service ce se respecta un aspirator cu o sonda care se baga prin canalul de la joja
Voua cum v-a scos uleiul? Sunt dispus sa merg la un alt service in tara, numai sa stiu ca lucreaza cum trebuie si nu imi strica masina
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Oct 21, 2009 10:19 pm

la mit motors bucuresti au folosit o super scula automatizata cu care au desfacut busonul de la baia de ulei dupa care cu ajutorul fortei gravitationale uleiul a fost scos prin cadere naturala.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Oct 21, 2009 10:28 pm

QUOTE (vyc_24 @ Oct 21 2009, 10:15 PM) ...
am fost dezamagit de modul cum mi-au incarcat factura cu ore de manopera fictive si de modul cum au scos uleiul din motor: au desfacut busonul de la baia de ulei
....

Gandire tipica de consumatorist care are pretentii dar habar nu are cum stau lucrurile. Il aburim cu dume si proceduri mai tentante si el crede ca treaba e mai profesionista.

CE te face sa crezi ca ar fi facut treaba mai buna cu scula aia? Te-ai intrebat asta? Sau mergi pe principiul ca daca in trecut la masinile vechi se scotea pe la buson iar acuma se mai scoate cu sonda, ca nu se mai cade sa mergi cu metode vechi din 1900 toamna pe o ditamai masina speciala, automat e mai bine cu sonda? CE nu iti convine ca iti scoate busonului si daca mecanicu nu se grabeste prea tare, ai sansa sa ti se scurga APROAPE tot uleiul, cu tot cu unele posibile depuneri?

Incarcatul facturii deja e alta treaba. Eventual poti baga detalii despre ceea ce crezi tu ca ar fi...incarcare. Eu de exemplu, nu am facut ca tine sa ma agit ca nu baga scule profesioniste prin rabla mea sa imi suga uleiul afara ci am avur grija sa le zic ca nu am nevoie de lichid de parbriz special pentru masina speciala (sa vezi tu cat costa asta de obicei...pici pe spate), nici de bradut pe oglinda si nici orice altceva in afara de filtre si ulei.Si asta INAINTE sa le predau rabla si cheile.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Oct 22, 2009 8:04 am

de curiozitate.....din ce motiv crezi tu ca exista busonul ala pe baia de ulei?
@nini - la tine au folosit sfortza )
propun ca topicul asta sa fie mutat la glume, dume, bancuri si intamplari haioase.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Joi Oct 22, 2009 9:34 am

in schimb a tinut tare mult sa specifice Iasi ....bey ma leshi

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Oct 22, 2009 10:00 am

nu-i bai....si la bukale se face la fel.....avem aceeasi gravitatie si aici

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Oct 22, 2009 10:07 am

Nu mai incingeti spiritele ! Asa se practica si la Iasi si la Bucuresti...! Eu unul am mai precizat...de evitat Mitsubishi Iasi...nu de alta ! Pe mine revizia de 45.000 de km plus bucse bara stabilizatoare plus aerisire sistem franare plus completare nivel lichid de frana m-a ajuns 380 de ron... ! Deci tu alegi..daca esti nemultumit de lucrarile in garantie pentru care platesti nejustificat de mult...procedeaza la 180 de grade...daca nu...succes in continuare !

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori