Revizii Lancer Di-d

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Aug 13, 2009 11:12 am

Salutare,

Tocmai ce am facut acum cateva zile revizia de 30.000 la Lancerul 2.0 DI-D.
Se pare ca au fost schimbate aceleasi consumabile ca la revizia de 15.000, in plus am schimbat placutele de frana pe fata (fluierau de ceva timp la frane normale spre usoare).
Totul a fost 1890 RON (din care vreo 430 RON placutele si 160 RON parca montarea lor).
Locul faptei - MCAR Expozitiei.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Aug 13, 2009 12:03 pm

pai totusi de unde s-a ajuns la scorul ala??? poate ne dai mai multe detalii. Mie cel putin mi se pare enorm...19 bastoane pe o revizie....ce anume au schimbat?Filtru de aer, Filtru de ulei, Ulei, filtru de motorina, filtru de polen, si placute-care ai zis ca erau necesare. Pe langa asta mie nu mi se pare normal sa platesti manopera cat timp esti in garantie, doar la tinichigerie.....daca o lovesti e problema ta.....oricum pun un pret la piese de te doare capul.

Cius

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Aug 13, 2009 12:38 pm

Tot enorm mi se pare si mie pretul, chiar si cu piese+manopera, chiar daca masina-i diesel..

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Aug 13, 2009 12:52 pm

Eu la 30k am platit 1070ron si am refuzat schimbarea filtrului de polen. In plus fata de cea de 15k a fost schimbarea lichidului de frana, care a costat cam 15ron.
@teo_paul, placutele cred ca mai bine le schimbai in alta parte si nu te costa mai mult de 200ron.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Aug 13, 2009 1:07 pm

Pai hai sa vedem...la revizia de 15K am platit 1170 RON, iar pe aceleasi lucruri am platit la cea de 30K, dupa 1 an, cam 1290 RON. Eu zic ca, avand in vedere evolutia preturilor din Romania, diferenta era previzibila. Apoi, daca nu schimbam filtrul de polen care e aprox. 200 RON ajungeam la acelasi total ca si cix.
Dar sa nu uitam ca masina asta vede tot praful din Bucuresti si din Pipera aproape in fiecare zi, si filtrul ala arata chiar jalnic, era o prostie sa nu il schimb.
Sunt de acord ca puteam sa pun alte placute in alta parte, am stat sa ma gandesc la asta inainte de revizie. Dar e o alegere personala si justificarea e mai mult sau mai putin subiectiva.

P.S. Cum sa nu platesti manopera la consumabile? Garantia este pentru piesele stricate, nu pentru consumabile inlocuite. Placutele de frana sunt in categoria consumabile...mai spunea cineva ca ambreiajul are vreo 10K garantie, dupa care e consumabil...;-)

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 13, 2009 1:09 pm

Sincer, si mie mi se pare enorm. Uite revizia mea de la 100k, ce a implicat, probabil intr-un service mai mare decat cel de la MCAR (nu bag mana in foc) si uite un pret. Eu inteleg ca e reprezentanta dar atunci cand ajungi la distributie cat dai?
Acum e si masina mea la revizie, voi reveni cu un pret (schimb si placutele de frana de pe fata) si sa vedem comparatie de curiozitate. Stiu ca a ta e Lancer si a mea Carisma dar la consumabile iti garantez ca preturile sunt asemanatoare iar manopera sa fim realisti, tot romani o fac si la tine....

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Aug 13, 2009 1:16 pm

Service reprezentanta = preturi reprezentanta

Sunt convins ca service-ul din spatele blocului care repara si BMW si Toyota si Logan ar fi schimbat piesele in joaca la juma' de pret. Ba chiar mi-ar rade in nas proprietarul BMW-ului din curte daca ar auzi cati bani am dat...probabil ca era avansul la masina lui 2nd hand din Germania...astia cu masinile lor japo'...:-)

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Aug 13, 2009 3:40 pm

QUOTE (teo_paul @ Aug 13 2009, 01:07 PM) P.S. Cum sa nu platesti manopera la consumabile? Garantia este pentru piesele stricate, nu pentru consumabile inlocuite. Placutele de frana sunt in categoria consumabile...mai spunea cineva ca ambreiajul are vreo 10K garantie, dupa care e consumabil...;-)

Sa nu platesti deoarece tu chiar crezi ca piesele care ne sunt vandute noua nu au adaos de cel putin 50-60%.Si pe langa asta unde sa mergi???Nu mi se pare democratic...unde sa merg in strainatate....da as merge in Austria deoarece acolo macar stiu ca se face ca la carte, dar tot la o reprezentata??? Placute stoc care se duc dupa 30000 km.....in primul rand nu e normal sa pice asa repede=>loganul lu tata(sa nu radeti) la 45000 are placutele uzate in proportie de 60-65%=>greseala de proiectare.......si ar mai fi multe de spus, dar sa nu fie offtopic ma opresc aici....sunt niste hoti mari....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 13, 2009 4:18 pm

QUOTE (teo_paul @ Aug 13 2009, 12:16 PM) Service reprezentanta = preturi reprezentanta

Sunt convins ca service-ul din spatele blocului care repara si BMW si Toyota si Logan ar fi schimbat piesele in joaca la juma' de pret.
Service-ul unde le-am facut are 14 elevatoare si e reprezentanta la alt model de masina si in viitorul apropiat va fi si la Mitsubishi si Toyota, deci nu e atelier din spatele blocului... Mie tot mi se pare mult insa valoarea unui pret este relativa de la persoana la persoana, eu am facut 4 revizii intr-un an (la mine se face la 10.000 dekm) si sincer la preturile alea, eu unul nu mi-as permite sa misc asa mult masina pentru ca la atatia km mai schimbi si o curea, placute de frana sau altele si la scorurile alea, in 3-4 ani, as baga in revizii cat in pretul masinii (si aici ma refer la pret de masina noua) si asta fara sa pun si benzina in calcul.
Oricum, daca tie ti se pare OK pretul, asta e important si oricum cred ca am dat-o putin in offtopic, deci scuze.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Aug 13, 2009 8:57 pm

Sper ca n-am lasat impresia ca mi se pare ok pretul. Nici nu am comentat acest lucru. Dar atat timp cat am garantie la masina 3 ani, parerea mea, aplicabila numai mie, este sa fac reviziile la service-ul care imi asigura mai departe aceasta garantie. Daca ar fi existat o concurenta care sa asigure la preturi mai mici garantia masinii, as fi mers cu siguranta acolo. Cand va expira garantia, multe lucruri se vor schimba. Pana atunci, MCar scrie in cartea masinii...

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori