Revizie Colt

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Mar Iul 01, 2008 5:35 pm

QUOTE (cama_mivec)salut

astazi am facut revizia la M CAR la Colt 1.3 Invite la 14.500 km
masina am cumparat-o cand era promotia cu reviziile gratis insa nimeni de acolo nu mai stie nimic

Sal,

Pentru a beneficia de acea promotie trebuie sa ai un card care sa il prezinti la receptie sa atesti ca masina a fost cumparata cu acea promotie. Daca nu ti-au dat acel card ar trebui sa iei legatura cu consultantul de vanzari care ti-a vandut masina si sa il tragi de urechi.

Numai bine.

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mar Iul 01, 2008 11:13 pm

Eu am cardul respectiv si am fost la revizie de 3 ori.De fiecare data mi-au facut-o gratis.
De fiecare data au fost mai mult decat amabili.

Avatar utilizator
cama_mivec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 16, 2007 1:54 am

Mesaj de cama_mivec » Mie Iul 02, 2008 12:22 am

QUOTE (NeGrutzY)QUOTE (cama_mivec)salut

astazi am facut revizia la M CAR la Colt 1.3 Invite la 14.500 km
masina am cumparat-o cand era promotia cu reviziile gratis insa nimeni de acolo nu mai stie nimic

Sal,

Pentru a beneficia de acea promotie trebuie sa ai un card care sa il prezinti la receptie sa atesti ca masina a fost cumparata cu acea promotie. Daca nu ti-au dat acel card ar trebui sa iei legatura cu consultantul de vanzari care ti-a vandut masina si sa il tragi de urechi.

Numai bine.

Vina imi apartine si mie.Am fost in schimb atent si am observat k nu era lipit sticker-ul MAP si mi-au lasat un card de asistenta rutiera MAP pe care este inscris seria sasiului.
Oricum am fost multumit de cum au operat de la front-desk pana la service propriu zis !

Multumesc NGY !

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mie Iul 23, 2008 9:42 pm

in primul rand doresc sa va salut pe toti! sunt un proaspat posesor de mitsu colt 1.1 pe care l-am cumparat de la un prieten.am luat masina cu mare incredere stiind ca a fost intretinuta,etc.A sosit insa si vreme sa ma progrmez la revizie pentru 45k km(am luat masina pe la 39k).Astazi sun la mit motors si ma programeaza pentru marti dimineata.Ok toate bune si frumoase si la sfarsitul conversatiei il intreb pe amabilul interlocutor cam cat va costa revizia cu aproximatie (sa stiu in mare cam ce bani sa iau la mine;prietenul de la care am luat masina mi-a spus ca atat la 15k cat si la 30k a dat aprox 500ron),la care acesta imi raspunde ca in jur de 800 ron.Eu :shock: :shock: Dupa cateva secunde in care imi revin la telefon il intreb daca macar in acesti bani imi va schimba si placutele de frana pentru ca au cam inceput sa scartaie?Imi raspunde:"nu le verificam doar si daca e nevoie";atunci cu mare teama il intreb;"bine si daca va fi nevoie si de placute cam cat ar costa revizia per total?"Imi raspunde amabil:"Aproximativ 1000ron".Eu ii multumesc raman cu programarea dar acum va intreb si pe voi:mi-am luat cumva porsche sau in 8 luni de cand a facut prietenul meu revizia la 30k s-au marit asa mult tarifele la service?De asemenea va mai intreb:avand in vedere ca masina mai are vreo 3 luni garantie sa ma mai duc la acest mit motors sau mai bine ma duc la bosch car service si gata?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si rabdarea de a citi tot postul dar am dorit sa explic in detliu situatia :shock:

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mie Iul 23, 2008 11:33 pm

Eu mai amveam 2 ani jumate de garantie cand trebuia sa fac revizia si am renuntat la ea.Preturile....sunt romanesti iar "profesionistii" romani.Du-te la alt service,BOSCH ca pana la urma iti schimba numai uleiul si placutele,si mult mai ieftin.Dar inainte intreaba-i si pe cei de la serviceul unde mergi cat te costa manopera si piesele.Oricum nu 1000 ron.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mie Aug 13, 2008 6:50 pm

Am facut si eu revizia in Metalurgiei. Absolut nimic de reprosat. Am incercat sa stau langa masina dar pe 40 grade n-am rezistat si m-am refugiat la aer inauntru. Mi-au reparat si ce mai aveam eu defect si masinuta merge foarte ok acum. Cost total : 495 RON. Am beneficiat conform promitiei de service din luna august de 75 ron reducere. Diferenta intre 1.1 si restul e 1l de ulei in plus. Pentru cel care se plangea ca i s-a spus un pret mai mare, m-am uitat in cartea de service si scrie ca se mai schimba in plus element filtru aer si bujii si nu cred ca astea costa 400 ron. Oricum impresia generala lasata e ca oamenii sunt mai deschisi, mai zambitori si nu par deloc nesimtiti ca cei din Expozitiei unde nu voi mai calca niciodata.

PS cel care iti raspunde la telefon nu-ti poate da pretul exact pentru ca nu stie exact tot ce se schimba.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Aug 14, 2008 10:24 pm

Azi am facut revizia de 2 ani la Colt 1.5. (21.600 km)

5 litri Ulei Mobil I super syn full sintetic 0W40, filtru ulei, filtru aer, filtru clima, garnitura buson ulei, 2 litri lichid de frana Mobil, curea accesorii, aditiv curatare injectoare, curatat instalatie AC + manopera de rigoare - discount piese 15% - discount manopera 15% = 850 RON

Fara discount ar fi fost 10 mil. dar asta in conditiile in care peste ceea ce presupune revizia de doi ani, am cerut si curatare AC, curea accesorii, ulei full sintetic, aditiv pentru benzina.

S-au facut verificarile de rigoare, ridicat pe elevator, verificat jocuri, placute, daca sunt lovituri sau scurgeri....
Totul perfect!

Multa sanatate va urez si de asemenea rezultate cat mai bune la munca si invatatura!
PS. Urarea cu invatatura nu o luati in seama, am zis asa ca sa rimeze.
S-au inventat particularele si nu mai e nevoie.

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Lun Sep 15, 2008 8:32 pm

facut revizie azi la colt 1.3 sam pt 15k .. am avut promotia de trei ani revizii gratuite .. a durat toata treaba max 2 ore .. facut la expozitiei . am stat in sala de asteptare unde fotolii puse, o plasma , un geam prin care se vedea in atelier. 2 ceaiuri gratuite .. la cerere totusi nu ca nu le-as fi platit insa au fost destul de draguti .. era o tipa tare dragutza :oops: dupa asteptarea de 1 ora si 45 minute .. initial mi s-a zis ca dureaza 2-3 ore .. am luat masina .. plus o spalare la exterior asemeni gratuita. foarte promti . multumit.. insa dezavantaj .. fiind revizie gratuita nu mi s-a dat o foaie in care sa mi se zica ce s-a facut la masina .. era cat pe ce sa nu-mi stampileze cartea de service(bine ca mi-am adus aminte) oricum .. totul gratuit .. f multumit :-D apropo .. cred ca mi-a spalat masina gratuit sa ne mai imbuneze .. noi astia de pe forum vesnic nemultumtzi :evil: (simpla presupunere ) numai bine si ne vedem la 30k

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mar Sep 16, 2008 10:31 am

Vezi tu, gratuita sau nu, dupa o revizie trebuie sa primesti o foaie (deviz de lucrari) si stampila si notatiile corespunzatoare in cartea de service. Asta fara sa spui tu nimic. Cit despre spalat masina gratuit, mai bine pas. Doar daca ii da numai cu jetul si atit. Ca daca pune si cirpa pe ea sa stearga mizeriile mai bine le dau bani sa nu faca nimic.
Astea le spun si eu asa ca asa mi-ar place mie sa se intimple. Si nu am nimic cu nimeni de la vreun service. Chiar ii apreciez pentru moment.
Dar in dimineata asta sint putin Gica contra, asa ca poti sa ma ignori.

Avatar utilizator
sondy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 11:03 pm

Mesaj de sondy » Mar Sep 16, 2008 11:33 am

Lunea asta a intrat si coltul meu la revizia de 1 an (in jur de 11.000 km, nu am fost asa plimbaret). M-am prezentat la ora programata, am asteptat putin sa se elibereze un elevator, si a intrat masina in revizie. Tipul de acolo (sef de service presupun, sau de la receptie) mi-a oferit o cafea si mi-a spus ca pot sa stau langa masina in timp ce se face revizia, lucru de care am profitat urgent Mecanicul din service, la fel de amabil. Cand vedea ca ma uit la broasca la sudura imi explica ce face, imi arata piesele inlocuite (filtrele), etc.
Pe scurt, toate bune si frumoase, oameni amabili, 0 probleme detectate, 0 coduri de eroare, o cafea decenta si o ora si un pic pierdute cu asta. Nota de plata finala: 650.39 RON, in care 246 RON manopera.

Cat despre cartea de service, am un feeling ca au uitat cei de acolo sa treaca revizia asta, dar inca nu sunt sigur. O sa verific mai tarziu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori