Revizie Colt

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Loriel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 28, 2008 2:57 pm

Mesaj de Loriel » Mar Sep 16, 2008 12:59 pm

QUOTE (sondy)Lunea asta a intrat si coltul meu la revizia de 1 an (in jur de 11.000 km, nu am fost asa plimbaret). M-am prezentat la ora programata...

Scuze daca par prea insistenta cu subiectul asta, insa am niste nelamuriri.

1. Ai mers la CASA Auto sau la Bosch?
2. Revizia se poate face in acelasi timp cu niste reparatii pe CASCO?

Din pacate, dupa aproape o luna de mailuri si telefoane, cei de la leasing mi-au trimis abia ieri imputernicirea de reparatii daune, iar peste o saptamana e data de revizie la 1 an si nu stim exact cum sa procedam.

Recomanzi mai curand revizia la un service si reparatiile + vopsit la un altul?
Cand spun reparatii ma refer la indreptare/inlocurie bara spate (s-a certat sotul meu cu un zid... ) si o lovitura destul de vizibila pe aripa dreapta spate (m-am certat eu cu un stalp ).

Avatar utilizator
sondy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 11:03 pm

Mesaj de sondy » Lun Sep 22, 2008 1:28 pm

Scuze de intarziere...

1. Revizia am facut-o la Casa Auto
2. Revizia e una, reparatia e alta. Din cate stiu eu (nu am masina in leasing) e posibil sa nu iti convina sa iti pierzi garantia. Daca "daunele" sunt cele pe care le-ai mentionat, si anume aripa si spate, nu au nici o legatura cu revizia in sine, care se ocupa de altceva. Oricum, putin probabil sa iti dea avizul de revizie daca masina nu e intreaga. Probabil cel mai bine e sa te interesezi inainte cu un telefon.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Sep 23, 2008 8:08 pm

salutare,
saptamana trecuta am facut revizia de 30.000(masina a facut fix 1 an).
dupa experienta ok pe care am avut-o cu service-ul din berceni(metalurgiei) am spus sa ma duc tot acolo.
foarte ok , au terminat in 2 ore.
schimbari : filtre aer, "polen", ulei. schimbat ulei (m-au intrebat de care vreau si m-au chemat in atelier cand l-au schimbat (la cererea mea, dar am prieteni la care nici daca insisti nu intri sa vezi cand iti schimba uleiul)), schimbat lichid de frana si tstare frana pe stand.
am asteptat acolo, cafeluta , tot ce trebuie.
costuri : 760 lei din care aprox 80 de lei numai testarea pe standul de franare(asta pute fi totusi mai ieftina ca nu a durat mai mult de 15 min).
in rest f multumit de service-ul din berceni. il recomand.

Avatar utilizator
razzvanx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 25, 2008 7:11 pm

Mesaj de razzvanx » Lun Oct 13, 2008 12:09 am

da..foarte ok service-ul din berceni...destul de liber...personal de treaba...am facut revizia la 15000....cam 5 mil si ca timp vreo 1h 30 min...vil recomand .

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Lun Oct 13, 2008 10:23 am

Stie cineva cum sunt cei de la Ploiesti?? Se apropie si la mine revizia de 15 000km si vroaim sa aflu cum sunt baietii de acolo....

Avatar utilizator
Gogo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 30, 2007 10:48 am

Mesaj de Gogo » Lun Oct 20, 2008 11:01 am

am facut si eu revizia la MCAR Expozitiei acum 2 sapt.
Nr de KM 15470 - Cost: 720 RON!

Diferenta mare intre MCAR Expozitiei si service-ul din Berceni...nu mai zic nimic!

Avatar utilizator
micutza_new
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 25, 2008 9:48 am

Mesaj de micutza_new » Sâm Oct 25, 2008 10:10 am

In a doua jumatate a lunii octombrie 2008 am facut revizia de 1 an - iar din pvd al km pana in 6.000 km. Model masina MITSUBISHI COLT 1.5 di-d (turbo).

Va prezint preturile:

colier inox sw7/L=9mm 10-16 mm
2 bucati - pret unitar 2,86

filtru aer
1 buc. pret 61.17

filtru clima
1 buc pret 105.17

filtru combustibil
1 buc. pret 111.03

filtru ulei
1 buc pret 72.86

kit scrumiera
1 buc pret 64.58

solutie spalat parbriz
2 buc. (completare) pret unitar 9.91

ulei motor mobil, synt s 5w40-208L
6 litri pret unitar 33.53

revizie un an
2.6 ore pret unitar 75.00

valoare fara tva = 836.53
total de plata 995.47


Precizez ca la tel mi s-a comunicat o valoare de 630-650 ron.

[font=Arial Black:77d8d69c6c]noroc ca am avut bani la mine[/font:77d8d69c6c]

Kit-ul scrumiera l-am optat eu, iar de celelalte produse nu am fost intrebata. Nu am vazut cand s-au facut schimbarile.

Revizia a fost facuta in Metalurgiei.

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Lun Noi 03, 2008 10:56 am

Mai fratilor.......am sunat si eu la Ploiesti sa fac prima revizie de 15 000km....
Mi-au zis ca e in jur de 65-70 ron dar nu au alt ulei decat Texaco Havoline......10 W 40
Eu vroiam Mobil 1......merita sa renunt la el si sa accept Texaco ??
Astept un raspuns....miercuri am programarea

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 03, 2008 8:50 pm

Texaco e OK!
Eu nu am renuntat la Mobil 1 si chiar am ales 0w40 full sintetic in loc de 10w40 cat aveam inainte.
E alegerea ta, masina oricum nu se strica.
Eu stiu ca trag de ea si prefer sa pun cel mai bun ulei.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Sâm Noi 08, 2008 3:06 pm

Gresit, total gresit! Texaco din pacate nu e acelasi lucru cu Mobil 1!!!!!
Litex Ploiesti, :twisted: , mai aveau un pic si ma acuzau ca vreau sa i fur !!! Daca un om vrea sa plateasca prin banca .... dar mai bine tac, ideea e ca Texaco nu se justifica la un pret de 72 ron , in nici un pliant mitsubishi nu se pomeneste de texaco , Mobil 1 fiind SINGURUL ulei recomandat de producator. Eu te sfatuiesc sa mergi in Metro sa cumperi 4 litri de Mobil 1 si sa mergi , mai ales sa stai langa ei, sa ti l schimbe , distanta pana la Bucuresti nu e chiar asa de mare, poti sa mergi acolo daca litex nu va accepta sa vii cu uleiul tau.Intradevar acum nu se va observa nici o diferenta in utilizarea unui alt tip de ulei dar in viitor si mai ales dupa ce va iesi din garantie? ah sa nu uit daca ti vor pune alt tip de ulei sa i intrebi daca in prealabil iti vor face o spalare a motorului...tehnologic asa se procedeaza
In alta ordine de idei eu tocmai am facut revizia de 45k la Galati la Iricad- 512 ron, uleiul( Mobil 1 ) si filtrele, nu a mai fost nevoie de altceva . Bafta tuturor !

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori