Revizie Colt

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Aug 18, 2007 2:25 am

Salut,

Alaltaieri am facut revizia de 1 an la CZ3 (nu am decat 12.180 km parcursi) in service-ul MCAR si s-au efectuat urmatoarele operatii:

- inlocuire filtru ulei + ulei motor

Aici imi pusesera Texaco fara sa ma intrebe, cica trebuia sa specific eu, eu nu am stiut de treaba asta, ma gandeam ca or sa-mi puna tot Mobil 1, asa ca i-am pus sa-l dea jos...sorry.
Am vrut Mobil 1 (0w40), nu aveau pe stoc, mi-au pus (5w40), bun si asta, dar nu Texaco, asa ca nu uitati sa pecificati ce ulei doriti in masina.
De asemenea si pentru Mobil 1 (5w40) sunt doua optiuni: la cutie (ceva mai scump) si...nu mai stiu cum i-au zis...am pus la cutie.
Au facturat 5l, probabil ca atat intra, nu am stat sa numar bidonasele.

- inlocuire filtru polen

Puteai planta flori in el, era mai imbacsit decat cel de aer, se simte ca l-am schimbat, parca si AC-ul e mai eficient.

- inlocuire filtru de aer

- verificare/ completare (daca este cazul) nivel lichid racire, lichid frana, electrolit = NU, nu a fost cazul, am lipsit la faza asta dar oricum astea le mai verificasem cu ceva timp inainte.

As vrea sa stiu de la cei care au efectuat prima revizie, daca in afra de ulei si filtre, s-au verificat urmatoarele :

- jocuri pedale, cursa frana de mana
- stare burdufuri protectie articulatii
- stare placute frana, saboti frana
- stare articulatii
- diagnosticare generala sisteme electronice cu testerul
- inspectie anticoroziune caroserie
- stare anvelope, corectare presiune
- geometrie

Durata : 2h si 40 de minute

Scorurile sunt urmatoarele (TVA inclus).

Filtru aer = 52.52 RON
Filtru clima = 91.56 RON
Filtru ulei = 30.07 RON
Ulei Mobil Synt S 5w40 5 litri = 213.07 RON
Manopera 2h40min = 156.63 RON

Pret total cu TVA = 543.85 RON

La asta am mai adaugat:
- sigla Mitsubishi = 42.11 RON
- Aditiv curatare SS. Alimentare Benzina Mitsu = 67.38 RON
- Debacterizare climatizare = 81.5 RON (spray = 55.39 RON, manopera (40 min) = 26.11 RON)

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Aug 18, 2007 8:32 am

..................

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Aug 18, 2007 11:02 am

QUOTE (COObra)QUOTE inlocuire filtru de aer
:shock: matale nu ai K&N?
QUOTE inlocuire filtru polen
unde mama zmeilor e plantat asta? sa im mai inspectez si eu cu compresorul de aer.

ba da, dar la revizie il avem in portabagaj...
la revizie il pui la loc pe cel original, asta daca nu vrei sa-ti pierzi garantia la motor, vb f serios.

filtru de polen e sub torpedou, sunt niste cleme si se poate trage afara.

Avatar utilizator
mbc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 10, 2007 5:12 pm

Mesaj de mbc » Mie Oct 10, 2007 5:16 pm

ce este k&n?
nu radeti, pentru ca nu stiu ce inseamna...
si de ce tb sa il montezi cand mergi la revizie? ce se poate intampla cu garantia?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Oct 10, 2007 9:40 pm

QUOTE (mbc)ce este k&n?
nu radeti, pentru ca nu stiu ce inseamna...
si de ce tb sa il montezi cand mergi la revizie? ce se poate intampla cu garantia?


un filtru de aer sport.
nu trebuie sa il montezi cand mergi la revizie.

tu pe masina ai filtru stock ca toti ceilalti, unii dintre noi si-au schimbat filtrul original cu un filtru sport k&N care e ok dar este posibil ca dealerul sa nu il accepte si atunci e bine sa lasi masina asa cum este sau daca totusi vrei un pic de performanta in plus, ma refer la demaraj + un consum un pic mai mare, il poti pune tu cu manutza...dar la revizie e bine sa il ai pe cel original sub capota ca sa nu existe discutii.

Numai bine!

Avatar utilizator
georgemiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 23, 2007 4:26 pm

Mesaj de georgemiu » Mar Oct 23, 2007 4:38 pm

Am facut si eu revizia la un COLT.Am avut aceeasi problema cu uleiul.......am avut MOBIL bagat tot de ei la prima revizie si apoi mi-au bagat TEXACO fara
sa ma intrebe daca vreau.M-au convins sa il incerc parca se comporta mai bine decat MOBIL-ul. Cel putin stiu ca nu este facut in TURCIA...... dupa cum mi-a deschis ochii un prieten ce mi-a aratat la un moment dat intr-un service etichetele de MOBIL 1 unde scria mare "made in Turkey"

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 23, 2007 5:11 pm

Am si eu o intrebare, cu ce poti sa te duci la revizie, ma refer la ulei, filtre, etc? Adica ce accepta sa duci si sa nu iei de la ei?

Avatar utilizator
cama_mivec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 16, 2007 1:54 am

Mesaj de cama_mivec » Lun Dec 03, 2007 5:42 pm

salutare tuturor!

peste cateva zile implinesc un an de cand am mitsu colt 1.3 de la Mcar , am parcurs 9840 (km. prezenti) si evident trebuie sa trec la revizie !

intrebarea mea este care sunt pasii de urmat pentru efectuarea reviziei ?

multumesc

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Dec 03, 2007 11:21 pm

Pai cred ca singurul lucru pe care trebuie sa il faci tu e sa suni si sa te programezi. In rest, se ocupa ei. Si evident n-ar strica sa stai putin cu ochii pe ei cand se ocupa de masina ta.

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Mar Dec 04, 2007 9:29 am

[font=Arial:f4a69b6f92] [/font:f4a69b6f92]
salut,
am achizitionat si eu de curand un coolt cz3, 1.5 si o mica problemutza din clipa in care am luat imi scartie discul de frana (placute) pe fata stanga si nu stiu ce sa fac( acum am app 3k km), sa ma duc la mcar pt o verificare sau sa astept revizia de de 15k?!
:?

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori