revizie 45000km pret 1943 ron

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Noi 05, 2008 2:21 pm

QUOTE (Cristian Todea)Cristi, pentru scartait de cablu nu te duci in service. exista la magazinele de piese auto un spray cu vaselina lichida de culaore alba. are si o teava prelungitoare. bagi pe cabluri si gata. nu mai scartie. la cat praf e in bucuresti....nici nu ma mira ca scartiim.

Aha, am inteles!
O sa caut!
Multumesc pentru informatie!

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Noi 06, 2008 8:44 am

Acelasi scartait la apasarea pedalei de ambreiaj l-am avut si eu...dar problema e alta se auzea si din zona compartimentului motor! Mi s-a zis ca sunt doar "paranoic"...in fine...eu am alta nedumerire acuma...la apasarea pedalei de ambreiaj se aude un anumit vajait..nu metalic ! Si nu stiu de la ce ar putea fi...nici cei de la Iasi nu sunt prea dispusi sa afle...!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Noi 06, 2008 12:43 pm

QUOTE (VCN)Acelasi scartait la apasarea pedalei de ambreiaj l-am avut si eu...dar problema e alta se auzea si din zona compartimentului motor!

Si la mine se aude la fel, din compartimentul motor.
Se aude ca un arc care se destinde si cu siguranta e vorba de cablul de ambreiaj sau piesa de legatura (pivot) in cutia de viteze.
Trebuie data jos cutia filtrului de aer (la cz3) si din cateva actionari ale ambreiajului se lamureste problema...dar unora le e lene si mai sunt si idioti pe deasupra. Mi-au mai spus si altii ca se aude acest "scartait", printre care un cz3 si un czt.
Nu se aude mereu la fel de tare, parca ar depinde de temperatura de afara.

QUOTE (VCN)...la apasarea pedalei de ambreiaj se aude un anumit vajait..nu metalic ! Si nu stiu de la ce ar putea fi...
Nu stiu, asteapta pana devine concludent sau dispare.

QUOTE (VCN)...nici cei de la Iasi nu sunt prea dispusi sa afle...!
Spune-le ca la capsuni, in spania, au sansa sa se faca mult mai utili.

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori