revizie 15k lancer 1,5

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Dec 16, 2008 12:41 pm

azi am facut revizia de 15000 km la lancer 1,5 l, la mit motors baneasa. m-a costat 660 lei plus 121 lei uleil pe care l-am cumparat eu din Carefour.
impresii pozitive:
- efectiv revizia a durat o ora;
- am putut sa vin eu cu uleil ( ei aveau aral 10w40 ) eu am pus mobil synt s 5w40;
- am putut sa vad masina tot timpul printr-un geam;
- din punctul meu de vedere mecanicii au facut teraba buna ( din ce am vazut eu prin geam )

impresii negative:
- am avut programare la ora 7.30, am ajuns acolo pe la 7.10, pana la 7.45 nu a venit nimeni din service sau din showroom.
- pe la 7.45 au inceput sa vina angajatii, pe la 8.15 m-au bagat in seama.
- la ora 9 au bagat masina in service
- la ora 9 au scos masina din service dupa ce i-au schimbat ulei, filtre: ulei, motor, polen, verificat lumini, placute de frana, completat cu antigel.
- m-au taxat cu 3 ore de manopera cu toate ca a durat doar o ora, pentru ca "asa prevad procedurile internationale ale fabricantului", si dupa ce le-am spus eu ca ora de parcare e mai scumpa la ei chiar decat o ora de parcare in centrul oricarei capitale europene.
- nu au caserie la mitsubishi, ci trebuie sa mergi la kia,
- la caserie nu se plateste cu cardul, ci doar cash.
- in showroom si in sala de asteptare la service nu este decat un aparat de coca-cola, pentru cafea trebui sa mergi din nou la showroom kia
- toti angajatii se scuzau in fata sefului ca au intarziat din cauza traficului si au venit la ora 7.45-8.00, cand programul incepe de la 7.00. la ora aceea traficul era super lejer eu de la stadionul national pana in baneasa am facut 20 minute cu mers lejer fara smecherii, linii de tramvai etc.
- cand am facut programarea am intrebat si de pret si mi-au spus ca ar costa 6-7 milioane cu totul inclus, dar dupa ce am facut revizia am platit 660 lei fara ulei ( in total doar manopera a fost in jur de 300 lei - am devizul in masina )
- nu prea facusera multe revizii la lancer, cred, pentru ca baietii de la receptie nu prea stiau nimic despre masina, ce fel de ulei se pune in ea, chestii generale.
cam astea ar fi primele impresii, daca imi mai aduc aminte vi le impartasesc.
apropo, pt cei cu motor de 1,5: la voi cat ulei intra? eu am luat 5 litri si am vazut ca bidonul de 1litru este inca sigilat, deci au pus decat 4 litri. in carte scrie ca baia are 4 litri si filtrul inca 200 ml.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Mar Dec 16, 2008 6:10 pm

IN general, in motor mai ramine ulei. Nu se poate scoate tot. De aceea nu a intrat cit scrie in carte. Si la mine la tractoras intra 4,3l insa la revizie maxim 4l se baga. Mai verifici si tu si completezi daca e cazul.
Si plata cu cardul: intrebi dinainte la telefon ca sa nu ai surprize. Inca mai sint comercianti, sa spunem mari, care inca nu se respecta intr-atit de mult. Din pacate.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Dec 16, 2008 7:09 pm

nu am intrebat la telefon daca se plateste cu cardul pentru ca am considerat ca o firma mare cum se crede mit motors cu doua showroom-uri si un service in aceeasi locatie nu se poate sa nu aibe un amarat de POS, care mai nou il au si soferii de taxi in masini.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Dec 21, 2008 10:14 am

Criza e de vina pentru plata cash , nu ca nu ar avea un POS .

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Joi Sep 24, 2009 9:23 am

Salut!Revizie de 1 an(9500 km.)-529 ron. la R.M.B.Cluj!
-schimbat ulei,pe bidon scria Mitsubishi-pe factura Mobil 1 5w40,
-schimbat filtru ulei,
-resetat computer bord,
-verificat jocuri,bucsaraie,etc.
la cererea expresa nu au fost schimbate filtrele de polen si aer,sunt curate!
Personalul s-a comportat exemplar,am putut sa stau langa masina tot timpul!
Se poate platii si cu cardul!

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Sep 26, 2009 9:03 pm

Foarte bine .

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Sep 27, 2009 7:20 pm

interesanta faza cu refuzul de a schimba filtrele de aer, dar la manopera tot 3 ore te-au taxat probabil.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Sep 27, 2009 9:04 pm

Pai se poarta , ca si la mine a facut 6 mil pe hartie cu tot cu filtru aer , iar la final tot 6 mil , dar fara filtru schimbat .

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Lun Sep 28, 2009 6:14 pm

Pe factura sunt trecute doua ore de manopera!

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Joi Feb 24, 2011 2:23 pm

tarziu fata de discutie dar azi am sunat pe metalurgiei 800-850 ron manopera si piese iar in otopeni 69o ron,all inclusive.
cei din otopeni au parut mai seriosi,mi-au cerut seria masinii sa verifice ce au nevoie pentru revizie si apoi ma suna. m-au sunat,sper sa fie ok luni dimineata cand trebuie sa ma duc. mi-au zis ca programul incepe la 8:30 si ar fi bine sa ajung 8:15-8:30.
va tin la curent!
ps tot benzinar 1,5(prima revizie,la 20000)

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori