Revizii (la general)

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Ian 15, 2010 1:52 pm

cat pot sa intarzii cu revizia din momentul in care mi-a aparut in bord mesajul de periodic inspection !?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Ian 15, 2010 1:57 pm

Cat vrei... dar ca sa nu apara probleme la garantie... nu prea mult.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Vin Ian 15, 2010 2:35 pm

vezi in brosura de service - 1 luna sau maxim 500 km.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 15, 2010 8:57 pm

QUOTE (DeBogdan @ Jan 14 2010, 01:10 PM) Nini,

Legat de cei 534 de lei, daca erai atent pe site-ul de revizii vedeai ca e pretul fara tva. daca il pui si pe ala, ajungi pe la 635 de ron.
in plus, daca mai ai si un litru de ulei in plus si ceva manopera suplimentara fata de revizie cam ajungi pe unde zici tu.
Nu ai dat prea multe detalii sau n-am vazut eu prea bine ce s-a facut suplimentar fata de revizia standard ca sa pot spune mai mult
nici macar revizia standard nu mi-au facut-o, adica toate operatiunile din cartea de service. pretul total a fost de 890 lei si in plus fata de revizie a fost 30 minute de manopera pentru ca "au umblat la franele spate " cu toate ca nu s-au apropiat de rotiel spate. la cateva zile dupa revizie (a doua zi de craciun si eram plecat din bucuresti) a trebuit sa schimb placutele frana fata, iar cele de pe spate unde "s-a umblat" huruie si acum ca naiba cu toate ca mai au minim 5mm grosime.
mi-a mai fost taxat in plus un litru de ulei care nu stiu unde este pt ca ori mi-au pus in masina mai mult cu un litru decat are baia capacitatea ori l-au bagat ei in buzunar.
diferenta dintre 890 lei si 635 pentru unii este mare, pentru unii este mica, pe mine nu ma derajeaza din punct de vedere al banilor, ma deranjeaza faptul in sine, ca au incercat sa ma fure pe fata.
sa nu mai zic ca la mcar am sunat de doua ori pt ca mi s-a parut ca prima data nu am inteles bine, si de fiecare data mi s-a spus ca pretul este undeva in jur de 270 euro /1200 lei pt revizia de 30000km/2 ani. de diferenta asta ce sa mai zic, ma gandesc ca cineva nu vrea sa munceasca si atunci clientii sunt alungati prin telefon ca altceva nu imi vine acum in minte.
stiu ca ai legaturi cu mcar, si incerci sa mai indulcesti putin situatia, te respect, respect oamenii care muncesc cu adevarat acolo, dar din pacate daca intalnesti " uscaturile " unei organizatii , cel mai mult are de pierdut organizatie nu " uscaturile" .
eu consider ca revizia a fost facuta in bataie de joc si nu cred ca o sa-mi schimb asa usor parerea, de fapt am scris cateva posturi mai sus cum a decurs " revizia" asa ca nu are rost sa mai revin.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 22, 2010 8:37 pm

azi am rezolvat in totalitate problema cu service tiriac otopeni. multumesc oamenilor de acolo care stiu sa-si faca treaba si sa rezolve problemele cauzate de altii.
totdata am facut si itp-ul si am avut surpriza sa constat ca in programul de la itp, nu am gasit lancer model 2008, pana la urma a introdus datele ca si cum ar fi lancer de 1,6, nu se potrivea dimensiunea cauciucurilor pt ca in program erau trecute dimensiunile de la lancer clasic, etc.
oricum totul a fost foarte bine pana la urma, multumesc dlui Ghencea de la itp.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Feb 08, 2010 8:10 pm

legat de revizie, ma pregatesc pt cea de 30.000 Km si am sunat la service-ul mitsu craiova mi s-a spuns in jur de 1200 RON, apoi am sunat la Pitesti la Tiriac auto mi s-a spus ca ma costa intre 1200RON si 1400 RON, acum eu ce sa mai cred ?! pe site vad ca e undeva la 800 RON cu tot cu TVA. cand le-am spus de pretul de pe site mi s-a spus ca e vorba de marketing si de aceea e pretul ala mic !

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Joi Apr 22, 2010 2:43 pm

Anul asta vreau sa-mi fac revizia in Romania. Cum in Oradea nu exista un service Mitsu, va intreb care e mai in regula, Timisoara, Cluj sau Deva? As vrea sa stiu si daca aceste service-uri accepta sa lucreze cu piesele/consumabilele clientului. Ma refer la uleiul si setul de filtre aduse de client. Nu am de gand sa le platesc la preturile lor, asa ca mai bine mi le cumpar eu din alta parte.
De exemplu, am gasit set placute frana fata cu 98 ron, marca Kashiama Corp. Japan si un set de discuri fata cu 400 ron de la Textar Germania. Dar astea nu cred ca le voi monta la ei pt. ca nu fac parte din revizia obligatorie. Preturile sunt inclusiv cu TVA. Cred ca sunt preturi bune, nu-i asa?

Avatar utilizator
mitsuovibc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 6:59 pm

Mesaj de mitsuovibc » Sâm Apr 24, 2010 7:05 pm

In curand veti face baieti si reviziile in BACAU, se va redeschide intr-o luna si showroom si service..

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Aug 12, 2010 5:26 pm

Ma poate ajuta cineva cu carticica de revizii scanata la lancer clasic?

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mie Aug 18, 2010 9:22 pm

Salutare!
Mi-am zis sa dau și eu de știre ce si cum cu revizia.
Am ajuns la 45 k km cu Colțosul, asa ca m-a m?ncat ?n spate și am dat o ?ntrebare la M-Car Metalurgiei: c?t ar face revizia de 45 k/ 3 ani ? Da, sigur... cam 9,5 meleoane... Pai cum asa? ?ntreb. Si mi se răspunde frumos ca: piese vreo 5.5 meleoane (cică se schimba și lichidul de răcire) iar restul vreo 3,5h manopera. Intreb daca sunt chiar necesare atatea ore pentru un ulei, filtre si antigel si mi se răspunde ca nu e doar at?t, ca se verifica mașina la articulații, gingii și alte măsele și că așa prevede normativul.
Cu depresia pe maxim am decis ca imi bag picioarele in cele 2 luni de garantie ramase, care oricum la nevoie a fost praf in ochi si nervi degeaba, si am cumparat toate jucariile si am vizitat un service "normal" dpv al costului orei de manopera. Am scapat cu ... 4 meleoane. Destul de interesant pentru buzunarul meu.
Drept urmare, le urez baietilor de la M_CAR multa sanatate si sa mai reduca pretul orei de manopera, poate asa o sa ne mai vedem la revizii. Si normativul ala cu orele de manopera sa-l mai ia la puricat, am impresia ca nu-s timpi necesari unor mecanici cu pregatire medie, ci unora care n-au vazut in viata lor o tubulara sau o cheie dinamometrica.
Succes!

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori