Revizii Lancer Di-d

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Dec 05, 2009 12:23 am

Hmm...nu am bagat de seama sa fi simtit nici un fel de miros cand am mai completat cu ulei.

Treaba cu pretul uleiului la diferite magazine este de notat si de luat in calcul. Pentru revizia de 30k este prea tarziu. Am purces la fapte si am facut revizia cu uleiul de la service (tura asta au folosit Texaco 5W-30 Ultra V).

Ca si cost al reviziei, aceasta a fost 1257,97 ron (nu am mai beneficiat de reducerea de 15% de care spune cix) si nu am schimbat lichidul de frana pentru ca masina nu are inca 2 ani. Dintre toate costurile reviziei mi se pare exagerat de mult cu cat m-au taxat la manopera... 341.65 ron.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Sâm Dec 05, 2009 1:17 pm

Moro, iti trimisesem un PM cu uleiul din cora.. se pare ca nu l'ai citit la timp Am descoperit sursa mirosului de fier, plastic incins, cred ca dupa ce am facut completarea cu ulei a curs o picatura prin alte locuri si s'a ars dela caldura motorului, la un drum ceva mai lung facut aseara a inceput sa miroasa de'ndata ce s'a incalzit motorul, dar a disparut mirosul dupa cateva minute, iar la intors nu a mai mirosit deloc.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Dec 06, 2009 10:04 am

@numai silviu, multumesc pentru intentie , dar am citit mesajul vineri seara, chiar dupa revizie. Cum spune romanul....asta e....Este de notat pentru revizia urmatoare.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Dec 18, 2009 10:51 pm

Azi am facut revizia de 45k. Pret total 950 ron. S-a aplicat si reducerea de 15% de care ziceam mai sus. Aceasta reducere e publicata pe situl lor si e valabila in toata reteaua de service-uri Mitsubishi. Moro, poate ca trebuia sa le aduci aminte de acea reducere.

O alta chestie importanta este uleiul. Sa zicem ca de cand merg la acest service s-a creat o relatie intre mine si o parte din personalul de acolo. Astfel, le-am zis celor de la piese ca nu imi convine sa dau 60 ron pe 1l de ulei si ca o sa il iau eu de la un alt magazin. Mi-au spus ca ei au mai multi furnizori si ca il pot lua si mai ieftin. Astfel la revizia asta am platit 28ron (fara tva) pe un litru de ulei. Cred ca e destul de mare diferenta fata de 60ron, nu? Si este vorba de acelasi unei Mobil 5W-30.

Sa nu mai zic ca mi-au spalat masina la exterior si mi-au curatat motorul

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Dec 19, 2009 11:59 am

Pai eu nu le-am reamintit de reducere pentru ca inainte cu o saptamana de data la care am facut eu revizia mi-au spus ca reducarea este valabila pana la sfarsitul lunii noiembrie. Eu am facut revizia pe 04.12.2009 asa ca nici nu am mai adus vorba de reducere.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Dec 21, 2009 1:39 am

QUOTE (cix @ Dec 18 2009, 10:51 PM) O alta chestie importanta este uleiul. Sa zicem ca de cand merg la acest service s-a creat o relatie intre mine si o parte din personalul de acolo. Astfel, le-am zis celor de la piese ca nu imi convine sa dau 60 ron pe 1l de ulei si ca o sa il iau eu de la un alt magazin. Mi-au spus ca ei au mai multi furnizori si ca il pot lua si mai ieftin. Astfel la revizia asta am platit 28ron (fara tva) pe un litru de ulei. Cred ca e destul de mare diferenta fata de 60ron, nu? Si este vorba de acelasi unei Mobil 5W-30.


Nu poti fi mai explicit? Uleiul a fost luat tot de la service, dar la un pret mult mai mic decat cel de lista? Daca nu poti povesti aici poate imi spui pe PM

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 21, 2009 10:37 am

Pai mai mult ce sa zic? Este exact cum am zis si cum ai zis si tu. Iti dai seama ca service mitsu nu e producator de ulei mobil; il cumpara si ei de undeva. Daca ei il iau de la MCar (probabil) il vand mai departe cu 60 ron. Daca il iau de la un alt distribuitor il pot vinde si mai ieftin. Asa se face ca am platit la ei 35ron/litru cu tot cu tva. Nu stiu daca obisnuiesc sa faca asta cu oricine. Eu am sunat cu 2 zile inainte de revizie la cei de la piese si le-am zis sa il comande. Daca nu, ar fi trebuit sa iau din cel care il aveau ei pe stoc cu 60ron.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Ian 10, 2010 9:25 am

aveti grija cu completare sau schimb ulei .....eu am fost la reprezentanta sa-mi cumpar 1 l de ulei si sa mai treb chesti chesti .....ce ulei credeti ca vroiau sa-mi dea ? - exact acelasi tip de ulei pe care il folosim - insa LA PUNGA , am crezut ca nu este adevarat cand am vazul ca se pregateau sa-mi dea o punga cu ulei ...mare atentie la aceste reduceri fabuloase la ulei ...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Ian 10, 2010 1:05 pm

Reducerea la ulei a fost pentru ca a fost cumparat din alta parte, insa el tot la bidon era. Pe mine nu m-ar deranja nici daca ar fi la punga si ar fi tot Mobil. Nu cred ca faptul ca e in bidon face ca uleiul sa unga mai bine.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Ian 12, 2010 2:48 pm

Si eu am facut completare acum vreo jumatate de an dar mi-au desfacut bidonul in fata mea si mi l-au si dat gol )

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator