Cateva Intrebari Despre Polish

Totul despre tehnica de polish-are
Avatar utilizator
SBQ
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 04, 2010 12:01 pm

Mesaj de SBQ » Mar Mai 22, 2012 11:23 pm

Aparatele alea de polishat sunt de fapt pentru a intinde ceara pe masina...oricum nici lucrul asta nu il fac foarte bine... pt polishat va sfatuiesc sa folositi un flex sau o filetanta cu turatie variabila... din cate stiu eu sunt 3 tipuri de bureti pt polishat ... in fine polishul se poate aplica pana la urma si cu o carpa insa aveti nevoie de foarte mult timp si rabdare...........

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mai 23, 2012 9:39 am

Zgarieturile sunt in general superficiale, doar vreo 3-4 de 3-4 cm sunt ceva mai adanci si oricum daca nu ies la polis se vor atenua foarte mult. Numai ca eu vreau un polish calumea sa nu ma trezesc cu urme si reflexii dupa cand bat soarele in aripa.

Avatar utilizator
zanga_style
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 05, 2010 12:23 am

Mesaj de zanga_style » Joi Mai 24, 2012 9:16 am

@SBK - cand zic masina de polish ma refer la Makita 9227CB care este printre cele mai foloste masini pt polish si cu siguranta este pt corectie nu pt a intinde ceara daca folosesti un flex pt polish cum ai zis tu, mai mult ca sigur vei arde lacul de pe masina! Asta este sunt 3 pad-uri(bureti) cu abrazivitati diferite. Manual nu poti face corectie, pastele de polish au in ele granule care se sparg la o anumita turatie si presiune aplicata, pastele de polish profi sunt facute sa fie lucrate cu masina pt polish din acelasi motiv de mai sus. Ce poti face manual la o masina este doar aplicarea de ceara sau sealant.
@Flipper - din indiciile pe care le oferi, este posibil ca si cele mai adanci sa se poata corecta. Referitor la corectie daca te hotarasti sa faci masina, da-mi un pm sau un telefon.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Aug 18, 2012 9:03 pm

Am facut si eu acum vreo luna polish local la vreo cateva zgarieturi iar acum amobservat ca atunci cand bate soarele se vad niste reflexii in zonele polisate. Ce as putea sa ii fac sa scap de ele, un polish ceva de finete exista sau ceva de genul?

Avatar utilizator
zanga_style
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 05, 2010 12:23 am

Mesaj de zanga_style » Dum Aug 19, 2012 12:49 am

ce ai putea sa faci, este sa te adresezi unei persoane cu cunostinte vaste in domeniu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Polish”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori