Polish Faruri

Totul despre tehnica de polish-are
Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Noi 03, 2010 9:28 am

Daca vreti sa incercati niste remedii casnice, aveti aici un tutorial

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Mie Noi 03, 2010 10:10 am

misto, dar ultima faza cu ala e naspa..........

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 03, 2010 11:10 am

Eu mi-am polisat farurile si proiectoarele in Constanta, la un tip al carui anunt l-am gasit pe 4tuning, Enis_Cta era id-ul. Am dat 50 sau 70 ron pt toate, in conditiile in care ale mele nu erau de loc matuite dar aveam cateva zgarieturi pe farul dreapta de la un accident, si proiectoarele erau pline de impunsaturi de la pietre/nisip si alte ozn-uri de pe sosea. Dupa ce a muncit cateva ore la astea, s-a oferit sa imi scoata gratis si cateva indoituri pe care le aveam, cu ventuze. Una era foarte nasoala (din accident) si nu a avut nici o sansa, dar a incercat oricum, iar alta in prag de la o piatra sarita, care a iesit perfect.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Noi 03, 2010 12:32 pm

am vazut si eu pe 4tuning pe ineva la 50ron/set faruri... ceva concret + poze ... asteptam... BUCURESTI pls

Avatar utilizator
haos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 30, 2012 4:18 pm

Mesaj de haos » Dum Sep 30, 2012 4:29 pm

Nu stiu daca v-ati rezolvat problemele legate de matuirea farurilor insa va pot da cateva informatii.
Cine doreste sa si le faca singur poate proceda astfel : Finisarea farului cu hartie abraziva ( 800 , 1500 , 200) urmata de polishare cu pasta abraziva iar la sfarsit ca protectie un nano-sealant acrilic sau lac (nu lac de caroserie). Exista lac spray special pentru faruri, insa aplicarea gresita va strica tot ce ati muncit.
Ca sealantul sau lacul sa aibe o durata cat mai mare aplicati pe faruri periodic (3-4 luni) o ceara solida pentru caroserie.


Oricare dintre firmele din Bucuresti specializate pe detailing auto sunt sigur ca fac treaba buna.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mar Oct 02, 2012 12:00 pm

eu mi-am polisat farurile vara aceasta la Carisma mea.. erau galbene si de nedescris felul cum aratau de zgariate/mate - procedura e simpla si cu rezultate uimitoare. Tot ce va trebuie este o masina de polishat sau daca nu aveti asa ceva - multa insistenta si perseverenta.
Se cumpara smirghel de : 400 - 1000 - 2000 - cate 2 foi de fiecare- se gasesc la orice magazin gen Dedeman, Tekzen.. si o carpa din bumbac sau burete cu bumbac (pt masina)
Procedura e simpla: se incepe cu smirghel de 400 si un bidon cu apa -- se toarna apa in timp ce frecati in asa fel incat tot timpul plasticul sa fie umed - miscarea de frecare sa nu fie niciodata vertical sau orizontal ci tot timpul rotativa .
Dupa ce credeti ca ati uniformizat plasticul cu smirghelul de 400 faceti cu cel de 1000(mai fin) si apoi cu 2000 - mie mi-a luat in jur de 1 ora frecatul cu smirghelele . La sfarsit farul este mat total - inauntru nu se vede nimic decat daca este udat- Important este sa nu aibe denivelari striatii - treceti cu mana fin peste plastic si o sa va dati seama daca mai trebuie frecat.
La sfarsit - pentru luciu- se freaca puternic cu carpa de bumbac pana obtineti stralucire - fara apa -
Binenteles cu masina de polishat operatiunea este mai simpla si cu rezultate poate mai convingatoare - dar aici trebuie avut grija la rotatii pentru ca se poate crapa usor plasticul.

Eu eram la fel de ingrijorat si nu prea dadeam mari sanse la farurile mele in conditiile in care se aflau- spre surpriza mea si la sfaturile unor prieteni am descoperit ca nu e asa mare scofala si se poate face in 2 ore si cu rezultate ff bune - ARATA CA NOI !!
p.s eu nu am folosit masina de polishat

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Oct 02, 2012 2:02 pm

Nu e prea abraziva foaia de 400? Sau aveai zgarieturi ori intepaturi in far si ai vrut sa le scoti?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Oct 02, 2012 3:55 pm

Dupa reconditionare si mai ales la faruri noi recomand cu caldura (de fapt insistent) folie transparenta pt faruri; e mult mai comod sa schimbi folia dupa 2-3 ani decat sa chinui masina de polish.

Scrie răspuns

Înapoi la “Polish”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator