Solutii pentru curatirea bordului

Solutii pentru spalarea motorului, jantelor, geamurilor, bordului, etc.
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Noi 13, 2009 12:18 pm

Eu folosesc niste servetele umede pentru... bord ... din carfur parca 9 lei 16 bucati... nu mai stiu exact... oricum isi fac treaba bine ( rar cand dau )

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Ian 27, 2010 8:41 pm

Eu folosesc einszett cockpit premium pentru bord. Curata foarte foarte bine si lasa bordul ca nou, fara sa fie mai sclipicios sau uleios.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Apr 18, 2010 10:01 pm

pt bord am inceput sa folosesc o solutie de la kimicar, iar volanul il ung din cand in cand cu crema de maini.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Apr 20, 2010 12:19 pm

Volanul e din piele? De ce cu crema de maini ? :-?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Apr 20, 2010 10:16 pm

in specificatii scrie ca e din piele, eu le dau cu crema pentru maini pentru intretinere, pentru ca, crema hidrateaza si intretine pielea. am mai auzit cu lapte DOINA, tot pentru hidratare.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Apr 21, 2010 8:24 pm

Putin off topic: ...si eu folosesc lapte Doina pentru consola imbracata in piele. Ii da un aspect "crud" si placut.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Apr 21, 2010 9:27 pm

E vreo pacaleala cu crema ?
Hai sa va dau solutia cea mai buna si ieftina pentur bord si restul plasticelor . Am scris mai sus in primele posturi dar , se pare ca am cam uitat .
O solutie alternativa dar mai scumpa putin este produsul pentru curatire interior de la Keontek .
Produsele de la Kenotek mi se par foarte bune pentru ingrijirea masinii . Putin mai scumpe dar de calitate .
http://www.kenotek.eu/en/12/pro.html#INTERIOR%20CLEANER
Preturile sunt intre 25 si 37 lei , si le gasiti la Dedeman . Au si un fel de pachet de interior la pret promotional.
Nu stiu daca se pot comanda si de pe net :
http://www.dinamic92.ro/shop/allproduct ... al#ref-TOP

Deci varianta cea mai ieftina si buna , probata la sigur de aprox 2 ani , este cea de la solvoplant distribuitor inteleco srl :
http://www.inteleco.ro/index.html
Nu stiu cate magazine gen piese auto , comercializeaza produsul . In supermarket-uri nu cred ca este .

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Apr 21, 2010 10:22 pm

Eu interiorul il curat numai cu o carpa umezita - o piele perforata ca cea cu care sterg masina de apa. Dau si pe bord si pe scaune si iese impecabil. O singura data am folosit un silicon 2+2 parca, si a ramas toata masina unsuroasa. Nu imi place sa am nimic "cremos" in masina. Pot sa zic ca pielea de pe volan ca si cea de pe scaune arata foarte bine fara acel aspect lucios "tocit". In zonele de la praguri si in partea de jos a usilor, unde se atinge cu piciorul, folosesc din cand in cand un produs care reda plasticului aspectul de nou (nu stiu acum cum se cheama).
Daca ar fi dupa cei care se ocupa de detailing ar trebui cate un produs pentru fiecare element al masinii (imi aduc aminte de acea solutie pentru curatarea covoraselor de cauciuc).

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Apr 21, 2010 10:31 pm

Produsele dau un aspect mat , si nu lasa nicio urma .
Eu nu suport siliconul acela .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Apr 22, 2010 7:28 pm

Produsul de care vorbeam

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte solutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori