Cum Golesc Rezervorul De Lichid Pt Parbriz?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
ixumanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 07, 2010 12:04 am

Mesaj de ixumanu » Mar Apr 26, 2011 9:59 pm

Salutare!

Am si eu o intrebare
Am cum sa golesc lichidul de parbriz fara sa il dau pe tot pe parbriz?
In rezervor inca am lichid de iarna si as vrea sa scap de el si sa pun lichid pt vara.
Masina este Lancer Sportback.

Merci!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Apr 26, 2011 10:10 pm

Te deranjeaza mirosul lichidului de iarna? Ai asa mult in rezervor? Poti sa il dai pe tot pe luneta daca te incalzeste cu ceva, sau sa deconectezi furtunelul care duce la duze si sa il dai pe jos, sau intr-o sticla.

Dar sa stii ca nu are nimic daca pui de vara peste, sau pui apa distilata peste, sau pur si simplu astepti sa se consume. Altfel, poti sa il scoti cu o pompita manuala daca nu vrei sa o folosesti pe cea a masinii...desi nu vad care ar fi problema.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Apr 26, 2011 10:57 pm

Exact, problema ar fi daca ai fi avut de vara si eram in pragul iernii ca riscai sa iti inghete.. asa nu vad de ce te legi la cap fara sa te doara.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Apr 29, 2011 12:56 am

- aprinzi farurile daca ai xenoane. Incepi sa dai la spalator si se va duce o parte din lichid si pe faruri nu numai pe parbriz. Problem solved.
- te bagi sub masina cu o bormasina si dai o gaura la rezervor. Problem solved.
- cumperi o cutie de O.B.-uri. Legi cate unul de o sfoara mai lunga si ii dai drumul pe gatul de la rezervor. Il lasi 30 sec in rezervor apoi il extragi. Il storci daca vrei sa recuperezi lichidul. Problem solved.
- furtunele care duc lichidul la duze in mod sigur sunt mufate pe undeva. Le demufezi si dai la pompa. Va curge toata solutia pe unde le-ai demufat. Eventual un cap de furtun poate fi bagat intr-o sticla. Problem solved.

Bine acum lasand gluma la o parte, un bidon de 5L de parbrizol e cat? 5 LEI...timpul tau costa mai mult de atat daca vrei sa faci operatia asta neaparat. Consuma-l si pui altul nou. Ar fi o problema numai daca ai bagat altceva in rezervorul respectiv si trebuie sa scoti solutia de acolo fara sa afectezi vopseaua masinii. Caz in care cel mai bine e sa incerci sa gasesti unde se mufeaza furtunasele, sau desfaci pe sub masina (cred ca aparatoarea aia de pe interiorul aripii fata dreapta) diversele piese care blocheaza accesul la rezervor (poti intreba si la service cum se face).

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Apr 29, 2011 2:35 pm

Va chinuiti sa raspundeti la toate ineptiile !!!!
Asta-i din categoria : "Daca n-am probleme,mi le fac singur" !!!!

P.S: Nu ezitati sa intrebati cum se scutura scrumiera, ce presiune trebuie sa aiba cauciucurile, eventual un sfat referitor la ce solutie de parbriz folosim....etc !!!!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Apr 29, 2011 5:05 pm

alexutzu - punct ochit, punct lovit

Avatar utilizator
ixumanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 07, 2010 12:04 am

Mesaj de ixumanu » Sâm Apr 30, 2011 7:40 pm

Ok!

Mai bine nu va intrebam, bine ca le stiti voi pe toate...

Eu nu vroiam sa dau 3 litri de lichid de iarna pe vopsea pt ca am inteles ca are o concentratie ridicata de alcool si sa nu vroiam sa apara vreo pata pe vopsea.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Lun Mai 02, 2011 9:32 am

Dar toata iarna nu ai dat pe parbriz si automat si pe vopsea???
Hai sa facem un exercitiu de logica.....te duci la spalatorie.....dai toata solutia pe parbriz...si imediat o bagi la spalat !!!! WAW !

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Lun Mai 02, 2011 10:52 pm

Ixumanu ce leapsa ti-ai luat !
Wellcome on board!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori