Problema Geamuri

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Lun Ian 31, 2011 3:12 pm

Salut,

De cateva luni am remarcat ca atunci cand ploua sau duc masina la spalatorie si se abureste/scurge apa, pe luneta in dreapta se vad niste urme (apa aluneca repede de pe ele, se dezaburesc neuniform fata de restul gemurilor). Initial am zis ca o fi ceara sau ceva si am spus de vreo 3 ori la spalatorie sa incerce sa faca ceva. Au incercat si cu degresant cred, nu merge, cum se uda/abureste geamul, urmele apar la loc. Cu degetul nu se simte nimic daca dau pe suprafata respectiva si cand geamul e uscat/incalzit TOTUL E ABSOLUT NORMAL si vad perfect prin el.

Ce ar putea fi? aveti nevoie de poze? Niste recomandari de solutii?

PS: urmele de pe geam au forma de "stersaturi", adica de miscari uniforme cu o carpa ceva...masina a fost la revopsit de 2 ori si in general spal in acelasi loc, de vreo 4 ori am spalat in alte locuri dar ma cam indoiesc ca de la asta se trage.

Avatar utilizator
bby30
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 21, 2010 3:04 pm

Mesaj de bby30 » Mar Feb 01, 2011 12:24 pm

o problema asemanatoare am si eu, numai ca pe capota. cand e uda se vad niste urme albe, ca si cum ar fi curs ceva pe ea. si totul pe sub lac, nici un efect daca incerc sa sterg. dupa ce se usuca dispar, nu se vad nici la lumina puternica.
unii baieti de la spalatorie mi-au zis ca o spalare cu solutie neadecvata ar putea fi cauza, but who knows, cred ca trebuie vopsita din nou.

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Sâm Apr 30, 2011 7:12 am

Dupa N spalatorii, am aflat posibila explicatie tot de la spalatoria "de-acasa", din Lacul Tei. Astia saracii invatasera masina si frecau la geamuri de le venea rau, fara succes. Pana acum 2 saptamani, cand am fost seara tarziu si au scos baietii o solutie minune, adica un degresant nediluat. Au frecat cu buretelul pana a facut spuma ca la vase, au clatit si...surpriza, urmele au disparut.

Mi-au explicat ca de cate ori au incercat, au avut solutie de la "sefu", care primeste degresantul concentrat si il dilueaza, dar ca atunci cand pot se mai descurca si ei pt clienti "simpatizati". Ipoteza lor, care pare veridica, e ca pe geam ar fi fost o ceara solida, data aiurea, din alta spalatorie - faza e ca eu chiar banuiesc despre ce spalatorie e vorba si momentul in care s-a intamplat.

Concluzia de final e ca s-a rezolvat cu degresant puternic concentrat si cateva minute de frecat cu mana. Probabil si la urmele de pe vopsea merge la fel.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori