Vine Iarna

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Sep 23, 2010 12:58 pm

QUOTE (Hyp @ Sep 23 2010, 11:53 AM) ...montat stergatoare Bosch AeroTwin ..silentioase si impecabile...
Grija cu stergatoarele alea ca le distrugi repede. Aerotwin nu le-as recomanda decat vara, sunt mult mai moi decat celelalte si iarna le faci franjuri mai repede. Recomand stergatoare ordinare de 10 lei, schimbate 2 seturi pe iarna. Rezista mai mult si poate chiar fac uneeori treaba mai buna si nici nu plangi dupa mai multi bani.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Sep 23, 2010 1:00 pm

mersi mult de sfat..cred ca o sa il urmez...la primul inghet o sa pun ceva clasic

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Sep 23, 2010 1:13 pm

mi-am incaltat masina cu bridgestone dueler A/T pe spate si dunlop grandtrek pe fata.

Avatar utilizator
razvan2354
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 4:16 pm

Mesaj de razvan2354 » Lun Oct 18, 2010 12:27 pm

Glicerina boraxata pentru chedere, si Antigrip pentru incuietori. Asta fiind un praf de grafit pe care mi l-a vandut un nene ce facea dubluri la chei. Merge la orice fel de butuc si are avantajul ca nu se usuca in timp ca vaselina.
Ca stergatoare ca veni vorba mai sus, am luat niste Champion acum un an si vad ca se tin bine. Am incercat totusi sa nu le folosesc pe parbrizul inghetat ca nu tin loc de razuitoare.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Lun Oct 18, 2010 1:21 pm

La capitolul stergatoare ma pot lauda si acum cu un set cumparat anul trecut cu vreo 12 ron de la un magazin "PIESE AUTO IMPORT DACIA"...jantele si cauciucurile au ajuns....sa vdm cum se comporta tractorul la minus cate mii de grade vor fi si iarna asta.

P.S: Mi-am pregatit si lopata, ca anul trecut fara ea nu as fi reusit sa scot masina din parcare cu toate cauciucurile de iarna posibile.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Oct 18, 2010 8:44 pm

Deja am cumparat Sonax de dezghetat parbrizu, lichid de iarna de parbriz (tot Sonax), gumele le schimb zilele astea, inca nu a sosit solutia de chedere (tot Sonax ), punem lanturile, presurile de cauciuc...si cam atata cred. Rezervorul de benzina mereu plin macar pe jumatate.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Oct 18, 2010 11:10 pm

In cinci ani de cand am masina, nu mi-au inghetat niciodata chederele si masina a fost tinuta numai afara si a rulat aproape in fiecare zi. Din punctul meu de vedere, solutia de dat pe chedere este inutila.
Ca pregatire de iarna, am luat anvelope Pirelli snowsport pe fata si Continental wintersport spate, toate cu runflat si cu protectie janta ca sa fiu sigur ca nu termin iarna cu galme sau cu jantele patrate.
Pentru motor (tot ce inseamna furtunase, contacte electrice), balamale usi si alte locuri care pot tine umezeala, am folosit WD 40.
Lopata de metal pentru ca porcarii de plastic am rupt vreo 2 pana acum (exista unele de metal rabatabile, de campanie). Lanturi am folosit o singura data si desi aveau protectie de cauciuc, am zgariat foarte tare jantele, asa ca nu o sa le mai folosesc niciodata.

Avatar utilizator
Ruxi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:57 pm

Mesaj de Ruxi » Lun Oct 18, 2010 11:37 pm

Eu am de schimbat jantele si anvelopele si sa pun lichid de parbriz adecvat. Dar pana la schimbatul anvelopelor mai este mult. La noi iarna vine in ianuarie si tine 2 luni )
Bateria e ok, antigel nu e cazul pt ca e in sevice buburuza si o sa puna ei G12, iar de lanturi nu am nevoie pentru ca in Bihor nu ninge atat de mult. Nu strica un aditiv de benzina indiferent daca e vara sau iarna. E bine sa ai la tine un instrument de curatat gheata de pe parbriz si luneta in cazuri extreme(desi nu sunt bune)
Cu lopata si nisipul imi ocup portbagajul degeaba, masina sta numai in garaj, iarna merg mai mult pe jos pt ca imi place frigul, iar vara merg cu masina sa scap de caldura:P

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Oct 19, 2010 5:27 pm

QUOTE (AndreiS @ Oct 18 2010, 11:10 PM) Ca pregatire de iarna, am luat anvelope Pirelli snowsport pe fata si Continental wintersport spate, toate cu runflat si cu protectie janta ca sa fiu sigur ca nu termin iarna cu galme sau cu jantele patrate.
ti-ai montat si sistem de masurare presiune in pneuri?

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mar Oct 19, 2010 6:31 pm

Pentru ca tot vine iarna... am gasit niste cauciucuri Nankang SV-1 rulate o iarna de un prieten. Mi le da cu 700 de ron pe toate 4. Inca mai au tepii pe lateral. Sunt in stare foarte buna. Credeam ca sunt noi, daca nu mi-ar fi zis altceva. Ce parere aveti despre ele ? Mentionez ca sunt pe 18. pe tyre test am vazaut scoruri de peste 4 stele. Sunt poduse in China. Cateva linkuri:
http://www.tyretest.com/pkw_winterreife ... index.html

http://www.nankang.com.tw/home.php?fn=e ... =11&pno=19

Dimensiunile sunt: 245 / 40 r18

Astept sfaturi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori