Pastrarea Curata A Masinii

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Noi 26, 2009 2:44 pm

Salutare,

Eu am o mica problema. Nu prea suport sa-mi vad masina murdara, nici la interior nici la exterior. Spalatoriile costa destul de mult si nici macar nu fac treaba buna. Asadar, ce solutii sunt sa pastrez macar exteriorul curat aproape tot timpul? Cu interiorul e mai usor. Am facut rost de o carpa cu microfibre care sterge foarte bine praful iar covorasele le pot spala si eu in casa. Dar exteriorul ma omoara.

Am vazut la taximetristi un fel de pamatuf urias cu care dau pe masina probabil pentru a indeparta praful. Nu se zgarie masina?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Noi 26, 2009 2:53 pm

eu cred ca se zgarie daca dai cu ala. o solutie ar fi sa o parchezi intr un garaj ... sa nu mai stea in praful de pe strada. eu o spal saptamanal.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Noi 26, 2009 3:03 pm

Garaj am avut dar le-au mutat pe toate din zona la mama naibii acum si sunt nevoit sa o parchez intr-o parcare normala. Si eu tot saptamanal o spal dar parca ma supar sa vad ca peste 1 zi, doua s-a pus iar praful pe ea. Nu jeg, doar praf pur si simplu care s-ar putea sterge cu o carpa dar se zgarie masina.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Noi 26, 2009 3:16 pm

Perie de aia uriasa din fibre de bumbac am mai vazut la baietii care vand la semafoare prin Bucuresti.

Bine,mai era o poveste in care nu am incredere,cum ca se tine pamatuful ala inainte de folosire in motorina (nu mai tin minte de ce,daca mi-aduc bine aminte tocmai ca sa nu se zgarie masina).

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Noi 26, 2009 3:40 pm

Ideea e ca tu ai culoarea la masina care nu prea te ajuta . Este prea pretentioasa culoarea sa o poti tine curata tot timpul - la exterior. Poti sa incerci sa o dai cu pamatuf sau sa-i faci tratament cu ceara si chiar daca se pune praf pe ea nu se lipeste , iar cand pleci e ca si cum ai sufla pe ea , adica pleaca praful .
Si evident , poti sa incerci sa stai cate 5-10 min sa dai cu pamatuful pe ea in fiecare dimineata. stiu ca tii la masina si vrei sa arate bine , dar totusi , nu este un bibelou si sa fie curata tot timpul mai ai o solutie ( orasul nostru este un santier mare ) - sa emigrezi intr-o tara vest-europeana . Asa o sa o ai curata , iar daca ploua iei la o tura pe autostrada si o speli cu presiune pe dedesupt si locuri unde se mai stropeste de la masinile de udat strazile .

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Noi 26, 2009 3:44 pm

pentru interior, da cu pronto antistatic (pt plastic), se pune mai greu praful

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Noi 26, 2009 3:48 pm

Pronto antistatic folosesc pentru intretinerea plasticelor de la motor ;;)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 26, 2009 5:47 pm

intradevar " pamatuful " ala este nu lasa scame si ca sa fie eficient trebuie " preparat" intr-un anumit fel, in sensul ca se lasa in motorina o perioada, si in alte solutii ( nu stiu nici eu reteta completa ). cel mai bine stiu taximetristii si mai ales soferii de la institutiile de stat, care toti au asa ceva.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Noi 26, 2009 6:04 pm

Oare nu poate afla nimeni de unde se poate procura pamatuful ala si cum se prepara? Am sa intreb si eu un taximetrist dar nu stiu cat de curand am sa merg cu taxiul.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Noi 26, 2009 7:15 pm

negrul e o culoarefrumoasa....dar carese intretine greu si pe care se vad cel mai bine imperfectiunile

si eu la inceput eram foarte atent cu ea..o curatam..sa nu o vad deloc murdara....dar mi-am dat seama ca o fac degeaba(peste o juma deora se face aproape la loc)....acum are praf si pamant pe ea:)))) pamant la propriu )))

interiorul il poti face si pronto..si eu il folosesc si pt scaune o spuma luata din Selgros

cat despre exterior solutia data de cristi - tratament cu ceara - pare cea mai viabila...daca afli de acel pamatuf magic scrie si aici pls

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori