Pastrarea Curata A Masinii

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Vin Noi 27, 2009 11:01 pm

Ok, azi am fost in targ-ul autovit. Mi-am procurat o pamatuf din asta chinezeasca care arata chiar ok (o sa-i fac maine niste poze) si am intrebat pe acolo cum se face, care-i treaba cu ele. Cica ca sa curete masina f bine, sa-i dea luciu si sa nu zgarie, pamatufurile astea trebuie stropite cu motorina si apoi invelite intr-un ziar. Bun, dupa cum am zis, am cumparat peria (25 ron) si apoi am procurat juma' de litru de motorina. Am facut niste gauri cu un ac la dopul de la sticla si m-am apucat sa stropesc pamatufu asta. Dupa ce am terminat de stropit, l-am invelit intr-un ziar si l-am lasat la aer pt ceva timp. Apoi am aruncat ziarul si l-am lasat liber la aer curat sa se mai zvante un pic iar acum e gata sa fie folosit. Am sa-l incerc maine dimineata. Revin cu detalii.

P.S Motorina oare dauneaza vopselei sau lacului? Eu stiu ca nu.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Noi 30, 2009 1:22 pm

benzina matuieste vopseaua. de motorina nu stiu nimic

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Noi 30, 2009 6:44 pm

incearca si tu pe interiorul capotei sau pe o alta parte a masinii care nu se vede

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Dec 01, 2009 4:19 pm

Orice actiune mecanica(frecat) afecteaza vopseaua.Chiar daca masina e curata...nu mai zic de cazul in care are praf pe ea...Eu nu as da cu pamatuful pe masina.Mai bine sa para prafuita decat sa apara o multime de zgarieturi fine in timp(nu prea lung).

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Dec 11, 2009 12:35 am

pentru a pastra masina curata se pot face urmatoarele:

1. iti pui covorase persane (eu le-am asortat la culoare cu crucile de pe parbriz si cu zarurile deodorante)

2. inainte de a intra in masina si iti cureti cu o perie speciala pantofii, pe care apoi o pui in portbagaj intr-o punga cu fermoar sa nu iasa mizeria din ea

3. pui toate persoanele care se urca in masina sa se descalte, nu au nevoie de pantofi ca doar nu conduc!!!

4. daca ploua afara nu mergi cu masina pentru ca poti murdari covorasele persane (masina este de mers cu ea pe vreme frumoasa pentru ca trebuie sa stea curata tot timpul)

5. mergi zilnic cu ea la spalatorie si dai o spaga frumoasa la baieti sa insiste unde se aduna mizeria mai mult

6. ii faci detailing cel putin odata la 2 saptamani

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Dec 11, 2009 10:53 am

de maine pun in aplicare sfaturile tale

Avatar utilizator
mitsumazdahonda
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 05, 2013 7:24 am

Mesaj de mitsumazdahonda » Dum Mar 26, 2017 7:43 am

QUOTE (spatciuk @ Dec 11 2009, 01:35 AM) pentru a pastra masina curata se pot face urmatoarele:

1. iti pui covorase persane (eu le-am asortat la culoare cu crucile de pe parbriz si cu zarurile deodorante)

2. inainte de a intra in masina si iti cureti cu o perie speciala pantofii, pe care apoi o pui in portbagaj intr-o punga cu fermoar sa nu iasa mizeria din ea

3. pui toate persoanele care se urca in masina sa se descalte, nu au nevoie de pantofi ca doar nu conduc!!!

4. daca ploua afara nu mergi cu masina pentru ca poti murdari covorasele persane (masina este de mers cu ea pe vreme frumoasa pentru ca trebuie sa stea curata tot timpul)

5. mergi zilnic cu ea la spalatorie si dai o spaga frumoasa la baieti sa insiste unde se aduna mizeria mai mult

6. ii faci detailing cel putin odata la 2 saptamani


Da. Astea sunt solutiile.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 73
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Mar 26, 2017 3:46 pm

Râdem noi, râdem, dar în orașele mari e un praf de neimaginat, iar serviciile spălătoriilor sunt tot mai proaste

Avatar utilizator
Stefan2
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 02, 2016 6:28 pm

Mesaj de Stefan2 » Mie Aug 09, 2017 3:55 pm



Detailing exterior o data la 2 ani prin folosirea ceramicii sau sealanturilor pe baza de siliciu.

Detailing interior o data pe an - protectie piele sau protectie textile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator